fbpx

Powiat częstochowski

Kolejne pieniądze na drogi w powiecie. Tym razem z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych

fot. Magdalena Dominiczewska/UMWS

12 sierpnia w Katowicach samorządowcy z terenu powiatu częstochowskiego podpisali z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego umowy na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól. Pieniądze na ten cel udało się pozyskać czterem gminom. Trafią również do starostwa.

W śląskim na dofinansowanie takich zadań przeznaczono w tym roku ponad 6,5 mln zł. Choć, jak zapowiedziano, bardzo prawdopodobne jest, że pojawi się dodatkowy 1 mln zł do zagospodarowania. Środki finansowe są pozyskiwane w ramach opłat za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

– Wnioski na pozyskanie środków budżetowych z tytułu wyłączeń gruntów rolnych z produkcji są składane raz w roku i podlegają kwalifikacji, po zakończeniu których sporządzana jest lista rankingowa zadań objętych dofinansowaniem. Ponadto utworzona jest również lista wniosków oczekujących na dofinansowanie, uruchamiana w sytuacji pozyskania środków, na przykład gdy nastąpi rezygnacja z listy podstawowej lub w wyniku przeprowadzonych przetargów wystąpią oszczędności – wyjaśniają zasady udzielania dotacji wojewódzcy urzędnicy.

Na wspomnianej liście rankingowej do dofinansowania, pokrywającego w większości przypadków około 50 proc. szacowanych kosztów poszczególnych inwestycji, znalazły się więc Lelów, Kłomnice, Poczesna, Kruszyna i projekt zgłoszony przez starostwo.

W Lelowie zrobiona ma zostać droga w Podlesiu. Na budowę 328 metrów szlaku gmina otrzymała wsparcie w wysokości 82 tys. zł. O pięć tysięcy więcej przyznano Kłomnicom na modernizację 350 metrowego odcinka ulicy Polnej w Pacierzowie.

Po około 250 tys. zł pozyskały natomiast Poczesna i Kruszyna. Pierwsza wybuduje prawie kilometr drogi w Hucie Starej A, a drugi z samorządów – podobny odcinek w obrębie miejscowości Baby i Kruszyna.

Powiat zmodernizuje natomiast ponad półtora kilometra drogi nr 1037S od Gąszczyka do Srocka, leżący na terenie gminy Mstów. W tym przypadku środki zewnętrzne sięgną 390 tys. zł i pokryją około 25 proc. prognozowanych kosztów przedsięwzięcia.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter