fbpx

Ekologia w powiecie

Kolejne pół miliona sadzonek od leśników

fot. Pxhere

#sadziMy to nazwa akcji zainaugurowanej cztery lata temu przez Lasy Państwowe. Odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. W jej ramach leśnicy rozdają chętnym w całym kraju sadzonki młodych drzew.

Sadzonki były rozdawane we wszystkich czterystu trzydziestu nadleśnictwach w kraju, jak również w siedzibach siedemnastu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Formuła tegorocznej akcji #sadziMY była analogiczna do poprzednich edycji. Przez dwa kolejne dni, 29 i 30 września, leśnicy rozdawali sadzonki i zachęcali, by zasadzić je na własnym gruncie. W tym roku do Polaków trafiło ponad pół miliona młodych drzewek.

– Akcja #sadziMY daje nam możliwość zachęcenia Polaków do posadzenia drzewka od leśników na własnej działce czy przy domu. Jednocześnie to świetna okazja do przypomnienia, że Lasy Państwowe corocznie sadzą 500 mln drzew. Dzięki pracy leśników rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Tegoroczna edycja akcji była wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. W leśnictwie Lipnica Wielka posadzono przeszło trzy tysiące cisów – rzadkiego, chronionego gatunku drzewa.

– Leśnictwo Lipnica Wielka, a konkretnie kompleks leśny Sikornik to wyjątkowe miejsce, ponieważ mieści się nieopodal rezerwatu „Cisy w Mogilnie”, gdzie prowadzony jest projekt restytucji tego gatunku. Obejmuje on pielęgnację drzew w rezerwacie, zbiór nasion i wyhodowanie sadzonek – dodaje szef Lasów Państwowych.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter