fbpx

Przyrów

Komputery dla biblioteki, oczyszczacze dla przedszkolaków

fot. facebook.com/izabeladomogala

Dwie gminne instytucje wzbogaciły się o nowy sprzęt elektroniczny. Do biblioteki trafiły komputery, a przedszkole w Przyrowie otrzymało cztery oczyszczacze powietrza.

W pierwszym ze wspomnianych wyżej przypadków zakup kwotą przeszło 17 tys. zł dofinansował Instytut Książki w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2019”. Aparaturę zaopatrzono także w niezbędne oprogramowanie oraz urządzenia peryferyjne.

– Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do technologii teleinformatycznych i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca. Chcielibyśmy aby nasi czytelnicy mieli możliwość szerokiego dostępu do dokumentów w postaci cyfrowej, by wszystkie nowości kulturalne i literackie były dostępne, aby w pełni mogli z nich korzystać – mówi pełniąca obowiązki dyrektora Zofia Wierciochowicz.

Do przedszkola z kolei trafiły cztery oczyszczacze powietrza. To efekt kampanii, kierowanej do najmłodszych dzieci, zorganizowanej wspólnie przez urząd marszałkowski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tegoroczna edycja akcji, zapoczątkowanej jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu, wystartowała z początkiem września.

Inicjatywa leżała po stronie dyrektorów przedszkoli, którzy musieli przesłać odpowiednie zgłoszenie. Decydujący był czas, gdyż kryterium głównym była kolejność wpływu wniosków. Na tej podstawie do udziału w programie zakwalifikowano 121 placówek z 41 gmin województwa.

– Najważniejszym działaniem w ramach przedsięwzięcia jest przeprowadzenie w przedszkolach na terenie województwa akcji edukacyjnej, mającej na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci, ich rodziców i opiekunów, a także nauczycieli pracujących w przedszkolach – informuje wojewódzka instytucja.

Na zakup oczyszczaczy śląscy samorządowcy wyasygnowali 675 tys. zł. Ma to pozwolić na zakup około pięciuset takich urządzeń. Ponadto, oprócz oczyszczaczy, wszystkie włączone do akcji przedszkola otrzymają materiały edukacyjne mające zaznajomić najmłodszych z problematyką smogu, zanieczyszczenia powietrza, niskiej emisji i odpowiednich zachowań prozdrowotnych.

Z terenu powiatu częstochowskiego urządzenia przekazano jeszcze dla dzieci w Wancerzowie, w gminie Mstów.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter