fbpx

Ekologia w powiecie

Kończy się budżet tegorocznej edycji programu „Mój Prąd”

fot. Pixabay

Program „Mój Prąd” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem prosumentów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował niedawno, że już w trzeciej jego odsłonie wpłynęło ponad sto sześćdziesiąt tysięcy wniosków o dofinansowanie z przewidzianych do wsparcia maksymalnie sto siedemdziesiąt osiem tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Budżet tegorocznej edycji to 534 mln zł. Z NFOŚiGW w ramach dofinansowania można uzyskać zwrot do 50 proc. kosztów inwestycji, maksymalnie 3 tys. zł na instalację. Nabór rozpoczął się z początkiem lipca i miał być prowadzony najwyżej do 22 grudnia lub do wyczerpania puli pieniędzy przewidzianych w alokacji. Wszystko wskazuje na to, że nabór może się zakończyć dużo wcześniej, niż pierwotnie założono. 

– Zainteresowanie programem w bieżącej edycji, podobnie jak w dwóch poprzednich, okazało się tak duże i dynamiczne, że już teraz, po niespełna trzech miesiącach trwania naboru, środki finansowe są na wyczerpaniu – informują przedstawiciele NFOŚiGW.

Dynamika wpływających wniosków jest niezwykle duża. Dzienie jest ich obecnie około półtora tysiąca. Jak podkreśla Fundusz, chcący jeszcze skorzystać z przewidzianej puli muszą się pospieszyć z formalnościami, gdyż na przełomie września i października zarezerwowane pieniądze mogą się po prostu skończyć. 

– Przy budżecie obecnej edycji programu dotację w wysokości 3 tys. zł może otrzymać maksymalnie sto siedemdziesiąt osiem tysięcy beneficjentów. Tymczasem od początku naboru do NFOŚiGW codziennie wpływało nawet trzy-cztery tysiące wniosków i już po miesiącu, na koniec lipca br., złożonych ich było ponad osiemdziesiąt pięć tysięcy. Obecnie każdego dnia średnio przybywa półtora tysięcy aplikacji, a według danych z 24 września zarejestrowanych było już ponad sto sześćdziesiąt dwa tysiące wniosków o dofinansowanie – podkreślają. 

Przypomnijmy, że o dotację w programie „Mój Prąd” może ubiegać się osoba fizyczna, której instalacja fotowoltaiczna jest już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej (między innnymi istnieje licznik dwukierunkowy). Pieniądze przysługują na instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kW, z których wytworzona energia konsumowana jest na cele mieszkaniowe. Dotacja obejmuje wydatki poniesione od 1 lutego 2020 roku, pod warunkiem, ze instalacja nie została zakończona przed tą datą, a inwestycja nie jest rozbudową już istniejącego systemu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter