fbpx

Konopiska

Konopiska w czołówce gmin mogących poszczycić się czystszym powietrzem

fot. Pixabay

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił wyniki rocznego rankingu gmin uczestniczących w programie „Czyste Powietrze”. Na sześćset dwadzieścia pięć najaktywniejszych pod tym kątem samorządów z całego kraju tutejszy uplasował się na wysokim pięćdziesiątym piątym miejscu.

Program „Czyste Powietrze” kierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, albo wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Polega na dofinansowaniu wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. Za dotację, która może wynieść od 30 do 69 tys. zł można również przeprowadzić niezbędne prace termomodernizacyjne budynku.

– Cieszę się, że tak wiele samorządów włączyło się w promowanie programu „Czyste Powietrze”. Ponad dwa tysiące gmin w Polsce przystąpiło do współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska – podkreślała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska podczas prezentacji rankingu.

Minister skierowała także apel do tych wszystkich włodarzy, którzy do tej pory omijali wspomniany program, o włączenie się i wsparcie mieszkańców swoich gmin w wymianie źródeł ciepła i termomodernizacji budynków mieszkalnych.

– Chcemy wspierać samorządy w ich walce o jakość powietrza poprzez podnoszenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych na terenie gminy – zaznaczył Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. – Pragniemy motywować gminy do jeszcze aktywniejszej współpracy z właścicielami budynków jednorodzinnych, bo jeśli ich domy staną się bardziej efektywne energetycznie, to wpłynie to bezpośrednio na zdrowie i komfort życia mieszkańców oraz na ich bezpieczeństwo energetyczne – dodawał.

Okazuje się, że Konopiska, które znalazły się w gronie gmin mających wysoki wskaźnik zaangażowania, jeśli chodzi o uczestnictwo w programie „Czyste Powietrze”, otrzymały szansę na pozyskanie na proekologiczne działania dodatkowych pieniędzy. Lokata uzyskana przez samorząd jest równocześnie najwyższą wśród samorządów z powiatu częstochowskiego.

– Łączna kwota 16 mln zł zostanie rozdzielona pomiędzy te samorządy gminne, które w rankingu osiągnęły najwyższą wartość wskaźnika. Przyjęto, że środki będą skierowane do około 30 proc. wszystkich gmin, które zawarły porozumienie ws. wdrażania programu „Czyste Powietrze” do końca marca – informują urzędnicy z NFOŚiGW.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter