fbpx

Kłobuck

Kopciuchy do wymiany. Trzeba o to zadbać najpóźniej do końca roku

fot. Pixabay

Zgodnie z zapisami przyjętej we wrześniu 2017 roku przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej kończy się czas, jaki pozostał na wymianę najstarszych źródeł ciepła. Kto o to nie zadba, będzie musiał się liczyć z karą grzywny.

Bezwzględnej wymianie podlegają kotły węglowe, które eksploatowane są powyżej dziesięciu lat oraz te nieposiadające tabliczki znamionowej. Kłobuccy urzędnicy apelują, by nie czekać z tym na ostatnią chwilę.

– W ubiegłym roku w ramach działań związanych z poprawą jakości powietrza, w tym ograniczania niskiej emisji, która jest głównym źródłem szkodliwych pyłów, gmina udzieliła dofinansowania 124 mieszkańcom na wymianę pieców starego typu na nowe, bardziej ekologiczne źródła ciepła – informuje Jerzy Zakrzewski, burmistrz Kłobucka.

Łączna kwota tego przedsięwzięcia sięgnęła blisko 755 tys. zł. Na marzec urzędnicy kłobuckiego magistratu planują ogłoszenie dodatkowego naboru uzupełniającego. Projekt obejmie zakup i montaż kotłów na biomasę oraz gazowych do produkcji energii cieplnej na potrzeby gospodarstw domowych.

Wysokość dofinansowania dla mieszkańca wyniesie 95 proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji, jednak nie więcej niż 10 tys. zł. Ostateczna wartość grantu zostanie określona na podstawie dokumentów złożonych przez beneficjentów, koniecznych do rozliczenia grantu.

– Szczegółowe informacje uzyskać można dzwoniąc pod numer 34 310 01 82 – dodaje Katarzyna Kardynał z wydziału organizacyjnego urzędu.

To oczywiście niejedyna możliwość pozyskania dotacji na modernizację systemu grzewczego. Pieniądze można również otrzymać choćby w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”, który realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Szansę na odliczenie do wysokości 53 tys. zł w zeznaniu podatkowym daje także ulga termomodernizacyjna. Mogą z niej skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego, którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej, lub według jednolitej 19 proc. stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

– Kto nie wymieni kotła w terminie określonym w uchwale antysmogowej, będzie podlegał karze grzywny do wysokości 5 tys. zł – przypominają urzędnicy.

Ci z kolei systematycznie prowadzą już kontrole posesji, weryfikując czy nie są spalane niedozwolone odpady, a także czy mieszkańcy nie gromadzą paliwa zakazanego przez wspomnianą uchwałę Sejmiku Województwa Śląskiego. W przeciągu minionych dwóch lat odbyło się 54 takich kontroli.

W sytuacjach wątpliwych i niejednoznacznych urzędnik jest zobowiązany do pobrania próbki z kotła, na podstawie której w specjalistycznym laboratorium przeprowadzana jest analiza składu spalanych substancji. Jeśli wykaże ona, że były spalane odpady lub niedozwolone paliwa, burmistrz występuje z wnioskiem o ukaranie do sądu. Dotychczas podobna sytuacja miała miejsce dwukrotnie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter