Z Krzysztofem Ujmą, wójtem Poczesnej, rozmawiamy o lokalnej akcji pomocowej i wyzwaniach, jakie stoją przed gminą w dobie epidemii.
Jakie działania zapobiegawcze wdrożył urząd gminy w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa?
12 marca zostały odwołane wszystkie zajęcia odbywające się w ramach statutowej działalności Gminnego Centrum Kultury Informacji i Rekreacji w Poczesnej, hali sportowej, świetlic środowiskowych i wiejskich działających w ramach GCKIiR, gminnej biblioteki wraz z filiami oraz zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach, przedszkolach czy w żłobku. Zostały zamknięte wszystkie place zabaw dla dzieci oraz siłownie plenerowe.
To działania standardowe, które zastosowały wszystkie samorządy w regionie.
To prawda, ale na tym oczywiście nie poprzestaliśmy. Nasz samorząd podjął szereg dodatkowych działań, które mają na celu jak najlepiej chronić mieszkańców gminy. Zarówno na naszej stronie internetowej pod adresem poczesna.pl, jak i na facebook’owym profilu urzędu, na bieżąco prowadzona jest akcja informacyjna, która w czasie obowiązywania epidemii zachęca mieszkańców do wypełniania zaleceń służb sanitarnych, a w szczególności do pozostania w domu. Na bieżąco zamieszczamy też komunikaty resortów zdrowia, edukacji, obrony narodowej czy wojewody śląskiego. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców gminy, za zgodą właścicieli sklepów i aptek została uruchomiona Gminna Akcja „Pomoc”, w ramach której placówki te zadeklarowały realizację zamówień na telefon. Uruchomiona została także pomoc sąsiedzka i akcja informacyjna dla seniorów, którzy są szczególnie narażeni na ryzyko zakażenia. Zostało podjętych szereg działań mających na celu pomoc osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym, które nie mogą liczyć na wsparcie rodziny bądź są objęte kwarantanną domową.
Bez wątpienia to właśnie osoby starsze wymagają otoczenia szczególną opieką i zaoferowania im wszelkiej niezbędnej pomocy, by minimalizować ryzyko w każdy możliwy sposób.
Otóż to. Najważniejsze teraz to zapobieganie i ochrona. Ważne jest odpowiedzialne zachowanie każdego z nas. Naszą obroną jest wiedza, rozsądek i higiena. Pozostaję wraz z samorządem i pracownikami urzędu gminy w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi, medycznymi, policją, gminnymi jednostkami ochotniczych straży pożarnych, którzy pracują z poświęceniem, by chronić mieszkańców. Wraz z komendantem gminnym OSP podjąłem decyzję o akcji informacyjnej w formie apelu skierowanego do mieszkańców, przekazywanej przez jednostki OSP działające na terenie gminy – „Pozostań w domu, zmniejsz ryzyko zarażenia siebie i swoich bliskich”. W ten sposób, wraz ze strażakami i służbami medycznymi, prosimy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W związku z ograniczeniem funkcjonowania ośrodka zdrowia zostały uruchomione teleporady medyczne.
Z ogromnymi problemami borykają się także przedsiębiorcy. Czy gmina przygotowała jakieś propozycje dla tych mieszkańców, którzy prowadzą swoje biznesy?
Oczywiście. Dla wszystkich mieszkańców oraz przedsiębiorców działających na terenie gminy została wprowadzona możliwość odroczenia zapłaty należności podatkowych. Zainteresowani mogą także ubiegać się o umorzenie podatków lokalnych oraz odsetek za okres, w którym nie prowadzą działalności. Podatnicy, którzy w związku z epidemią utracili możliwość zarobkowania oraz mieszkańcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej terminowe płacenie podatków oraz czynszów, mogą natomiast ubiegać się o udzielenie przeze mnie jako wójta ulgi.
Dziękuję za rozmowę.
Ja także. I dziękuję przede wszystkim pracownikom służby zdrowia i wszystkich jednostek specjalistycznych. Wszyscy jesteśmy pod wielkim wrażeniem olbrzymiego zaangażowania tych ludzi w niesieniu pomocy pacjentom i osobom potrzebującym. W najbliższym czasie z naszej strony przekażemy służbom kolejną partię sprzętu zabezpieczającego i ochrony osobistej.