fbpx

Powiat kłobucki

Kto i ile inwestował w powiecie kłobuckim? Ukazał się najnowszy ranking „Wspólnoty”

fot. Pixabay

Już od dwudziestu lat, Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” publikuje ranking samorządowych liderów inwestycji. Najnowszy obejmuje minione trzy lata budżetowe, od roku 2017 do 2019. Jak wypadły w nim gminy z powiatu kłobuckiego?

Autorzy zestawienia przygotowywanego pod kierunkiem profesora Pawła Swaniewicza z Uniwersytetu Warszawskiego podkreślają, że ranking jest jednym z najbardziej przejrzystych zestawień. Tworząc go, pod uwagę brana jest całość wydatków inwestycyjnych za ubiegłe trzy lata budżetowe. W zastosowanej metodologii nakłady danej jednostki samorządu terytorialnego są uśredniane i przeliczane „na głowę” każdego mieszkańca. Dlaczego?

– Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu – zaznaczają.

Pośród gmin z terenu powiatu kłobuckiego najlepiej wypadła Przystajń, gdzie wydatki per capita sięgnęły 1503,08 zł. Kolejne jest Miedźno – 1328,12 zł, dalej Panki – 1151,86 zł i Popów – 1024,60 zł. Władze gminy Lipie przeznaczały na inwestycje średnio 909,85 zł, Wręczycy Wielkiej – 776,05 zł, Krzepic – 775,20 zł, Opatowa – 665,21 zł, a w Kłobucku – 626,99 zł.

Powiat Kłobucki sklasyfikowano natomiast na 102. miejscu wśród trzystu trzynastu jednostek tegoż szczebla. Wydatki w majątek oscylowały w granicy 227,44 zł „na głowę”.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter