fbpx

Konopiska

Kto nie ma kompostownika dostanie pojemnik na BIO odpady

fot. Pixabay

Do właścicieli nieruchomości, którzy nie zadeklarowali posiadania przydomowego kompostownika, trafią brązowe pojemniki na BIO odpady. W poniedziałek rozpoczęła się ich dystrybucja na terenie gminy.

Nowe pojemniki zastąpią dotychczasowe brązowe worki. Przy okazji wdrażania wspomnianego rozwiązania, lokalni urzędnicy apelują o świadome segregowanie odpadów. Jak zaznaczają, niewłaściwie realizowana segregacja skutkować będzie tym, że śmieci z pojemników na BIO odpady po prostu nie będą zabierane.

Co więc można wrzucać do brązowego pojemnika? Choćby obierki owoców, resztki ugotowanych warzyw, skorupki od jajek oraz wytłoczki po nich, a także resztki jedzenia natury roślinnej. Może w nich wylądować również suche pieczywo, fusy po kawie i herbacie razem z filtrem papierowym, łupiny orzechów oraz zwiędnięte kwiaty cięte czy doniczkowe. Poza tym trawa, chwasty, liście i rozdrobnione gałęzie, jak i również słoma, siano czy trociny. Brązowe kosze to też właściwe miejsce na resztki po zbiorach rolniczych i owoce, które spadły z drzew.

– Co istotne, BIO odpady należy wrzucać luzem bez dodatkowych opakowań, jak na przykład torebek foliowych – dodają pracownicy referatu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w urzędzie gminy.

Do wspomnianego pojemnika nie można wrzucać natomiast zepsutej żywności, resztek jedzenia w płynie czy zawierającego produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie powinno trafiać tam również surowe mięso, kości i padliny oraz ryby, oleje jadalne, owoce cytrusowe. Listę zakazanych odpadów uzupełnia również impregnowane drewno, płyty wiórowe i pilśniowe, ziemia, kamienie, środki ochrony roślin, odchody, popiół z węgla kamiennego oraz inne odpady komunalne.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter