fbpx

W POWIATACH

Kto pociągnie listy wyborcze? Kolejne ugrupowania zaprezentowały swoje polityczne lokomotywy

fot. Archiwum

W poprzednim wydaniu wPowiecie zaprezentowaliśmy Tomasza Stalę, „jedynkę” Konfederacji w okręgu wyborczym obejmującym Częstochowę oraz powiaty częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski. Po miesiącu znane są już oficjalnie nazwiska liderów wszystkich liczących się komitetów wyborczych. Z pierwszego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej wystartuje Izabela Leszczyna, z PiS-u Lidia Burzyńska, a frontmanem Trzeciej Drogi w regionie będzie Henryk Kiepura.

Izabela Leszczyna to jedna z wiceprzewodniczących Platformy Obywatelskiej. Swoją karierę polityczną zaczęła w 2006 roku od zdobycia mandatu częstochowskiej radnej. Rok później wygrała swoje pierwsze wybory parlamentarne. W Sejmie zasiada nieprzerwanie od 2007 roku, a w latach 2013-2015 pełniła dodatkowo funkcję wiceministra finansów. Ukończyła filologię polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, studia podyplomowe z zakresu filozofii i etyki, zarządzania jakością w organizacjach, pomiaru dydaktycznego i egzaminowania oraz konstruowania i ewaluacji programów nauczania. Jest również absolwentką studiów podyplomowych z audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych.

Reprezentująca partię rządzącą Lidia Burzyńska była radną gminy Kłomnice w latach 1994-1998. Od 2006 przez dwie kadencje zasiadała w radzie powiatu częstochowskiego, ale na trzecią już nie uzyskała reelekcji. W 2011 bezskutecznie ubiegała się o mandat poselski. Cztery lata później ponownie kandydowała do Sejmu i tym razem zdobyła mandat, który sprawuje także i w obecnej kadencji. Zawodowo związana z oświatą. Pracowała jako nauczycielka historii w Rzekach Wielkich, a w latach 1991–1992 była dyrektorką tamtejszej szkoły podstawowej. W 1992 objęła stanowisko dyrektorki w szkole w Skrzydlowie. Jest absolwentką historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, ukończyła także studia podyplomowe w zakresie fizyki z informatyką w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, z zakresu zarządzania oświatą w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Kaliszu oraz z oligofrenopedagogiki w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM”.

Henryk Kiepura szefuje wojewódzkim strukturom Polskiego Stronnictwa Ludowego, w którym działa od 1998 roku. Był prezesem PSL w powiecie kłobuckim, pełni także funkcję przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej PSL w Warszawie. Od lat aktywnie działa w ochotniczej straży pożarnej, obecnie jest wiceprezesem zarządu Wojewódzkiego Związku OSP Województwa Śląskiego. Radnym powiatowym został wybrany po raz pierwszy w 2006 roku. Od 2014 roku pełni funkcję starosty powiatu kłobuckiego. Ukończył prawo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych na Uniwersytecie Łódzkim.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter