Powiat częstochowski

Kto zasłużył się dla powiatu dostanie od starosty specjalne wyróżnienie

fot. Piotr Biernacki

Z grona ponad dwudziestu nominowanych starosta częstochowski wskaże zwycięzców w sześciu kategoriach. Kto otrzyma od Krzysztofa Smeli statuetkę, okaże się podczas gali zaplanowanej na 16 lutego. Redakcja wPowiecie.pl objęła patronat nad tym wydarzeniem.

To już osiemnasta edycja konkursu, którego finał w murach częstochowskiej filharmonii co roku gromadzi ludzi polityki, biznesu i kultury z regionu. Tym razem kapituła konkursu, spośród czterdziestu zgłoszeń, musiała wybrać dwudziestu trzech nominowanych. W grupie tej są zarówno osoby jak i instytucje.

– Wszystkie zgłoszenia ocenia kapituła, a następnie przedstawia swoje nominacje staroście, który wybiera laureatów w poszczególnych dziedzinach. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców powiatu. Corocznie w częstochowskiej filharmonii zasiada ponad osiemset osób – mówi Patryk Jeziak ze Starostwa Powiatowego w Częstochowie.

W kategorii „Edukacja i kultura” o wyróżnienie zabiega Orkiestra Dęta OSP Kłomnice, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej z Lelowa, Zespół Pieśni i Tańca „Przyrowskie Nutki” z Przyrowa oraz Mariola Matysek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

„Sport i turystyka” to w tym roku pole rywalizacji dla Krystyny Bartochy kierującej Oddziałem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie, Jacka Chudego – prezesa Ośrodka Sportu i Rekreacji w Blachowni oraz Marcina Dziury. To trener, działacz sportowy i pedagog w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lelowie.

O statuetkę w kategorii „Polityka społeczna” zawalczy Spółdzielnia Socjalna Złota Jura w Złotym Potoku, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Wierzchowisko – Dlaczego nie?, Szpital im. dra Rudolfa Weigla w Blachowni, który prowadzi firma Scanmed SA, a także Mieczysława Michalik, prezes Koła Ziemskiego Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie.

16 lutego okaże się też czy „Samorządność i przedsiębiorczość” jest domeną włodarzy Koniecpola lub Rędzin, a może Mariusza Dobrakowskiego ze Stowarzyszenia „Przyszłość jest w nas” w Widzowie czy też Krzysztofa Krzyczmonika, prezesa spółki „Bocar” z Korwinowa.

W kategorii „Osobowość roku” Krzysztof Smela będzie wybierał spośród czterech nazwisk. Dziś trudno przewidzieć czy statuetka trafi do rąk Zbigniewa Bigosińskiego – sołtysa Mstowa i jednocześnie radnego tej gminy lub znanego artysty rzeźbiarza i mieszkańca Poczesnej – Jerzego Kędziory. Takie same szanse ma Włodzimierz Nabiałek, prezes Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie oraz Małgorzata Majer, szefowa Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Kapituła nominowała także cztery powiatowe imprezy, które konkurować będą ze sobą w kategorii „Wydarzenie roku”. Na uznanie zgłaszających tym razem zasłużyła „Balonowa Jura” Janów-Olsztyn 2018, „100 lat. Zaśpiewajmy Tobie Polsko” w Starej Gorzelni, a także II Powiatowy Przegląd Kabaretowy Kaba-Rado 2018 w Radostkowie oraz Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy.

Newsletter

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Delegacja z KRUS-u przyjechała do Kosek, by jednej z mieszkanek zaśpiewać z okazji setnych urodzin

Panki

Mrówka CUP. Lokalny przedsiębiorca zorganizował turniej dla dzieciaków

Kłomnice

Minister Grzegorz Tobiszowski: W Brukseli trzeba walczyć o swoje

Kłomnice

Newsletter