fbpx

Lelów

Lelów, Irządze i Szczekociny połączy komunikacja publiczna

fot. Urząd Miasta i Gminy Szczekociny

Mieszkańcy gminy Lelów już wkrótce mogą zyskać bezpośrednie połączenia z sąsiadującymi samorządami Szczekocin i gminy Irządze. To efekt podpisanego 14 grudnia przez włodarzy porozumienia o współpracy przy organizacji publicznego transportu pasażerskiego.

Wójt Lelowa Krzysztof Molenda, burmistrz Szczekocin Jacek Lipa oraz wójt Irządz Jan Molenda porozumieli się w kwestii zapewnienia komunikacji publicznej mieszkańcom na obszarze samorządów, którymi zarządzają. Liderem przedsięwzięcia zostały Szczekociny, które umocowane wystąpią do wojewody śląskiego o objęcie tworzonych połączeń dopłatami z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, co w znaczący sposób ma obniżyć koszty. W tym roku bowiem dofinansowanie wynosiło aż 3 zł do każdego tzw. wozokilometra.

Zgodnie z przedstawioną koncepcją włodarze chcą, aby docelowo powstały trzy nowe linie. Pierwsza kursować ma od miejscowości Podlesie (gm. Lelów) poprzez Konstantynów, Mełchów, Posłodę, Lelów, Zbyczyce, Białą Wielką, Nakło, Szczekociny, Rokitno, Wólkę Ołudzką do Ołudza.

Linia numer dwa zapewni połączenia na trasie Szczekociny, Rędziny, Drużykowa, Starzyny, Wólka Starzyńska, Brzostek, Przyłęk, Nakło, Zawadka, Siedliska, Małachów, Tęgobórz, Szczekociny.

Trzecia z projektowanych relacji przebiegać będzie natomiast od Szczekocin, przez Nakło, Witów, Irządze, Sadowie, Bodziejowice, Mikołajewice, Wilków i dalej do miejscowości Irządze, Zawada Pilicka, Grabiec, Bonowice, Szczekociny, Goleniowy, Chałupki i ponownie do Szczekocin.

– To przełomowy krok i bardzo ważna dla naszych mieszkańców inicjatywa. To również ważny moment w budowaniu międzygminnego partnerstwa, tym bardziej że wykluczenie komunikacyjne to jedna z głównych barier rozwojowych naszych samorządów – oznajmili wspólnie włodarze podczas uroczystości podpisania porozumienia międzygminnego.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter