Listę Platformy Obywatelskiej poszerzonej o przedstawicieli Partii Zielonych oraz Inicjatywy Polskiej otwiera Izabela Leszczyna, wieloletnia posłanka i była wiceminister finansów. Grono kandydatów zamyka z kolei Jarosław Lasecki. To znany z odbudowy zamku w Bobolicach przedsiębiorca, niegdyś senator. Jest także kilku samorządowców i wykładowców akademickich.
– Kiedy Platforma Obywatelska obiecała Polakom, że zainwestujemy w infrastrukturę, że zbudujemy autostrady, schetynówki, mosty, przedszkola i boiska, to zrobiliśmy to. Dzisiaj mówimy, że zainwestujemy w człowieka, bo nasz program w zakresie wyższych płac i niższych podatków stawia na pracę, która musi się opłacać. Obowiązkiem państwa jest przede wszystkim dbać o tych, którzy pracują i płacą podatki – mówiła podczas prezentacji kandydatów Koalicji Obywatelskiej poseł Izabela Leszczyna.
To właśnie ona w jesiennych wyborach będzie liderem wspomnianej listy. Leszczyna w Sejmie zasiada już trzecią kadencję. W poprzedniej pełniła również funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Na drugim miejscu znalazło się nazwisko Andrzeja Szewińskiego. Ten znany sportowiec był senatorem przez dwie kadencje, od kilku lat natomiast jest wiceprezydentem Częstochowy. O mandat poselski będzie walczyć także Marta Salwierak, radna sejmiku wojewódzkiego.
Z pozycji czwartej o reelekcję ubiegać się będzie Halina Rozpondek. Była prezydent Częstochowy w parlamencie zasiada od 2001 roku. Pierwotnie, w tegorocznych wyborach, zamierzała startować do izby wyższej parlamentu. Jednak w wyniku ustaleń, jakie poczynili liderzy ugrupowań będących w opozycji do obecnej ekipy rządzącej, do senatu z Częstochowy wybiera się Wojciech Konieczny. To dyrektor miejskiego szpitala i radny sejmiku województwa śląskiego z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Kolejny na liście jest Daniel Podbioł, samorządowiec z Lublińca i przewodniczący tamtejszej rady miasta. Na miejscu szóstym ulokowała się z kolei Jolanta Urbańska, znana częstochowska radna i wiceprzewodnicząca rady miasta. Urbańska jest doktorem nauk humanistycznych, wykłada na Politechnice Częstochowskiej. Doktorat, ale tym razem z nauk ekonomicznych, ma również jej sąsiad z listy Dominik Kabus. To były doradca prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Z „ósemki” o miejsce w sejmowej ławie starać się będzie Marzena Maliszewska, były członek zarządu powiatu częstochowskiego.
Na miejscu dziewiątym znalazł się Marek Pinkas, przedsiębiorca i przedstawiciel Partii Zieloni. Tuż za nim, Marcin Biernat. To były wiceprezydent Częstochowy, niegdyś także radny, a do niedawna wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Renata Stasiak-Betlejewska, która ma miejsce jedenaste, to kolejny wykładowca rodzimej politechniki. Tuż za nią na liście o mandat poselski będzie zabiegał Marcin Świtała, urzędnik samorządowy oraz Edyta Ciura, przedsiębiorca z Blachowni i działaczka społeczna.
Ostatni na liście jest Jarosław Lasecki, biznesmen i były senator Platformy Obywatelskiej dwóch kadencji. Lasecki w 1995 roku stworzył w Polsce sieć sklepów dyskontowych, która w okresie gdy nią kierował, znalazła się wśród najbardziej dochodowych firm handlowych w Polsce. Trzy lata później, sięgająca 1,4 mld zł obrotu spółka, sprzedana została portugalskiemu właścicielowi obecnie największej sieci detalicznej w kraju. Jarosław Lasecki zaangażowany jest w działalność kulturalną i ochronę zabytków, w szczególności w regionie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
– Uważam, że do polityki powinni iść ludzie, którzy dokonania mają już poza polityką i nie idą do niej dla pieniędzy czy też dla przywilejów – podkreśla kandydat.
Kandydatem Koalicji Obywatelskiej do senatu w okręgu wyborczym obejmującym powiaty częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski będzie Łukasz Banaś. 40-latek jest częstochowskim radnym, szefem klubu radnych Platformy Obywatelskiej, byłym wiceprezesem CKM Włókniarz.