fbpx

Miedźno

Liderzy zamożności i inwestycji w powiecie kłobuckim

fot. Piotr Biernacki

Gmina Miedźno świetnie wypadła w dwóch rozpowszechnionych przez pismo „Wspólnota” rankingach. Jak wynika z zestawień, tutejszy samorząd był w minionym roku liderem powiatu kłobuckiego w zakresie dochodów, a na przestrzeni minionych trzech lat wiceliderem inwestycji, w przeliczeniu na każdego z mieszkańców.

Rankingi publikowane przez „Wspólnotę” cieszą się szczególnym uznaniem w środowisku samorządowym. Opracowywane są pod naukowym nadzorem profesora nauk ekonomicznych Pawła Swianiewicza i stanowią swoiste kompendium kondycji gmin oraz jakości ich zarządzania.

Jak się okazało w rankingu „Najbogatsze samorządy 2021 roku” gmina Miedźno wypadła najlepiej pośród wszystkich jednostek z powiatu kłobuckiego, z dochodem per capita wynoszącym 3897,86 zł. Równocześnie w skali kraju usytuowało to ją na 443. miejscu w kategorii gmin wiejskich.

Poziom zamożności wyliczony został na podstawie osiągniętych dochodów w ubiegłym roku, jak wpływy z podatków, opłat, ze sprzedaży lub dzierżaw majątku, ale również udziałach we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych.

– W ujęciu historycznym skok zamożności i dochodów jest jeszcze okazalszy. Dzisiaj trudno w to uwierzyć, ale dekadę temu, w 2012 roku, nasz samorząd sklasyfikowany był niestety na szarym końcu w gronie gmin wiejskich, dopiero na 1483 miejscu. Przez minione dziesięć lat awansowaliśmy więc o aż 1040 pozycji – podkreśla i cieszy się wójt Piotr Derejczyk.

Dochody budżetowe samorządu więc rosną. I dobrze. A jak są dochody, to i inwestować można dużo, wspomagając się po drodze dotacjami zewnętrznymi, których w ostatnich latach miejscowy włodarz pozyskał kilkanaście milionów złotych.

Te dobre wskaźniki potwierdził ranking „Samorządowi liderzy inwestycji 2017-2019”, zgodnie z którym średnie wydatki inwestycyjne, w przeliczeniu na głowę mieszkańca, wyniosły w badanym okresie 1047,44 zł. W powiecie dało to pozycję wicelidera, a w Polsce miejsce o numerze 451 pośród półtora tysiąca gmin wiejskich.

– Tak wysokie pozycje w powyższych zestawieniach to bez wątpienia duża zasługa także mieszkańców oraz przedsiębiorców. To właśnie wpływy z udziału w podatku dochodowym w największym stopniu zasilają budżet naszego samorządu. Te środki możemy z kolei systematycznie inwestować, wspierając się po drodze zewnętrznymi dofinansowaniami, co w rezultacie prowadzi do dużego poziomu inwestycji infrastrukturalnych oraz rozwoju gospodarczego i społecznego – zaznacza wójt Piotr Derejczyk, dodając jednocześnie, że w ubiegłym roku wpływy z podatków były wyższe aż o niemal 5,4 mln zł w porównaniu do roku 2018.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter