fbpx

W POWIATACH

Lidia Burzyńska: To największa w historii inwestycja naszego państwa w nowoczesną edukację

fot. Piotr Biernacki

Ponad 10 mln zł trafiło do placówek edukacyjnych z Częstochowy oraz gmin powiatów częstochowskiego i kłobuckiego w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Ten realizowany przez rząd ogólnopolski projekt ma doprowadzić do znaczącego podniesienia poziomu doposażenia szkół w nowoczesne pomoce naukowe.

Program Laboratoria Przyszłości to inicjatywa skierowana do podstawówek oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest budowanie kreatywnych i technicznych kompetencji wśród uczniów w tzw. obszarze STEAM. To angielski skrót od słów – nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka.

W ramach programu szkoły mogą uzyskać wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego, niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Do 1 września każda szkoła podstawowa musi być wyposażona w sprzęt opisany w wydanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki katalogu podstawowym.

– Ten program nie tylko pozwala szkołom na sfinansowanie zakupu produktów wykazanych we wspomnianym katalogu, ale także tych dodatkowych, wybranych już bezpośrednio przez szkołę. Tym samym jest to wyjątkowa okazja na doposażenie swojej placówki w innowacyjne pomoce dydaktyczne – przekonuje poseł Lidia Burzyńska.

Projekt realizowany jest od ubiegłorocznej jesieni. Do tej pory, do ponad dwunastu tysięcy podstawówek w całym kraju trafił już w sumie 1 mld zł. W przypadku okolicznych gmin kwota ta sięga 10,1 mln zł. Najwięcej, bo 4,4 mln zł, powędrowało do szkół w Częstochowie. Z kolei prawie 3,5 mln zł zasiliło placówki w gminach powiatu częstochowskiego, a 2,2 mln zł te w kłobuckim.

– Jest to jak dotąd największa w historii inwestycja państwa polskiego w nowoczesną edukację. Odpowiedzialność za wykształcenie przyszłych pokoleń stanowi jeden z fundamentów działalności rządu Prawa i Sprawiedliwości. Podejmuje on realne działania, dzięki którym młodzi ludzie mają szansę odkryć i rozwinąć swoje talenty – dodaje posłanka Burzyńska.

Jak przekonuje parlamentarzystka, finalnie chodzi o stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w ciekawy i angażujący sposób. To z kolei ma pomóc w odkrywaniu ich potencjału i rozwijaniu zainteresowań. Dzięki zakupionym za wspomniane środki robotom, drukarkom 3D, gimbalom czy innym sprzęcie, uczniowie będą zdobywać szereg praktycznych umiejętności.

– Ukierunkowanie uczniów na takie dziedziny jak inżynieria, nowe technologie, sztuka oraz nauki ścisłe jest krokiem zmierzającym do zwiększenia ich szans na rynku pracy w przyszłości – podsumowuje Lidia Burzyńska.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter