fbpx

Koniecpol

Lokalnym jednostkom OSP przekazano dwa wozy strażackie

fot. Piotr Biernacki

Do dwóch gminnych jednostek ochotniczej straży pożarnej trafiły zakupione przez gminę samochody ratowniczo-gaśnicze. Pierwszy otrzymali ochotnicy z OSP Koniecpol II, a kolejny druhowie ze Starego Koniecpola.

Samochody nie są nowe, ale w bardzo dobrym stanie technicznym. Znacząco zwiększą mobilność jednostek, które od wielu lat walczyły z niedomagającym sprzętem. W oczywisty sposób podniosą bezpieczeństwo mieszkańców i czas reakcji na zagrożenia.

– Jednostki bardzo potrzebowały tych samochodów. Ich zasoby bojowe pamiętały lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku. Dlatego bezwzględnie należało wymienić i kupić pojazdy. I to zrobiliśmy. Fundusze na zakup pochodziły z Ministerstwa Sprawiedliwości. Dla gminy pozyskaliśmy 300 tys. zł, z czego zakupiliśmy dwa wozy – dla OSP Koniecpol II, a drugi dla OSP Stary Koniecpol. Już poświęcone, więc mam nadzieję, że z Bożą pomocą będziemy ratować zdrowie i życie ludzkie, kiedy tylko zajdą takie okoliczności – komentuje Ryszard Suliga, burmistrz Koniecpola.

Oficjalne przekazanie oraz poświęcenie najnowszych nabytków dla strażaków, o których wspomniał włodarz, odbyło się 10 i 24 stycznia. Jako pierwsi ciężki wóz ratowniczo-gaśniczy wprowadzili do pododdziału druhowie z OSP Koniecpol II, natomiast dwa tygodnie później jego średni odpowiednik jednostka ze Starego Koniecpola. Na uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli ministerstwa, częstochowskich parlamentarzystów oraz władz powiatowych i samorządowych.

– Chciałbym serdecznie podziękować burmistrzowi, który okazał się wielkim poświęceniem, aby wygospodarować środki z budżetu. Dziękuję radnym i wszystkim przybyłym na dzisiejszą uroczystość – podkreślił w okolicznościowym przemówieniu po celebracji poświęcenia wozu prezes OSP Stary Koniecpol.

300 tys. zł przekazane gminie z resortu sprawiedliwości zabezpieczyło znaczącą większość wydatków przeznaczonych na zakup samochodów. Lokalny samorząd z własnego budżetu wyasygnował tylko około 120 tys. zł.

– Ministerstwo Sprawiedliwości kilka lat temu zreformowało Fundusz Sprawiedliwości. Te środki, zebrane od osób zobowiązanych przez sąd do wpłaty za różnie historie niezgodne z prawem, służą teraz ludziom. Bardzo się cieszę, że trafiły do Koniecpola. Strażacy ochotnicy są praktycznie zawsze pierwsi na miejscu zdarzeń i to jest bardzo ważne, że pracując społecznie, niosąc tę pomoc drugiemu człowiekowi, służą i chronią zdrowie oraz życie – podkreślił w przemówieniu Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. – Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Zarówno strukturom strażackim, prezesom jednostek, jak i panu burmistrzowi oraz pani Monice Fajer, która była w ministerstwie i przekonywała, że tutaj te środki powinny trafić – dodał.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter