fbpx

Powiat kłobucki

Mammobus odwiedzi dwie gminy. Panie będą mogły bezpłatnie zbadać piersi

fot. materiały prasowe Lux Med

4 lipca do Kłobucka i Wręczycy Wielkie zawita mobilna pracownia mammograficzna. Mieszkanki pomiędzy 50, a 69 rokiem życia będą miały okazje nieodpłatnie poddać się profilaktycznemu badaniu.

Akcja realizowana jest w ramach populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Kobiety, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia mogą wykonywać badanie nieodpłatnie, co dwa lata. Warto o tym pamiętać, bowiem wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór. Badanie nie wymaga skierowania od lekarza, trwa zaledwie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Co ważne, jest całkowicie bezpieczne.

– Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi – tłumaczy dr Małgorzata Cymerman z Lux Med, firmy której pracownia mammograficzna odwiedzi powiat. – To obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego z użyciem minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. W jego trakcie wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju. W czasie kiedy nie są one wyczuwalne przez samą kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia – podkreśla.

By móc się przebadać, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Chęć uczestnictwa można zgłaszać przez stronę mammo.pl/formularz lub dzwoniąc pod numer telefonu 58 666 24 44. W Kłobucku mobilna pracownia mammograficzna zaparkuje na terenie stadionu miejscowego OSiR-u, natomiast we Wręczycy Wielkiej tuż przy boisku sportowym.

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego warto przynieść ze sobą dokumentację medyczną z poprzednich mammografii.

Newsletter

Poruszanie się wzdłuż DK 91 naraża życie i zdrowie. Wójt apeluje do parlamentarzystów o wsparcie

Kłomnice

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Jednostka OSP w Zawadzie ma już sto lat. Druhowie zapraszają do wspólnej zabawy

Kłomnice

Delegacja z KRUS-u przyjechała do Kosek, by jednej z mieszkanek zaśpiewać z okazji setnych urodzin

Panki

Newsletter