fbpx

Powiat częstochowski

Mammobus odwiedzi siedem gmin. Panie będą mogły bezpłatnie zbadać piersi

fot. materiały prasowe Lux Med

Od 12 do 18 lipca mieszkanki powiatu częstochowskiego, liczące od 50 do 69 wiosen będą miały okazje nieodpłatnie poddać się badaniu mammograficznemu. Mobilna pracownia zawita do Lelowa, Blachowni, Kłomnic, Mykanowa, Koniecpola, Mstowa i Dąbrowy Zielonej.

Akcja realizowana jest w ramach populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Kobiety, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia mogą wykonywać badanie nieodpłatnie, co dwa lata. Warto o tym pamiętać, bowiem wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór. Badanie nie wymaga skierowania od lekarza, trwa zaledwie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Co ważne, jest całkowicie bezpieczne.

– Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi – tłumaczy dr Małgorzata Cymerman z Lux Med, firmy której pracownia mammograficzna odwiedzi powiat. – To obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego z użyciem minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. W jego trakcie wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju. W czasie kiedy nie są one wyczuwalne przez samą kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia – podkreśla.

By móc się przebadać, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Chęć uczestnictwa można zgłaszać od poniedziałku do soboty dzwoniąc pod numer telefonu 58 666 24 44. Możliwa jest także rejestracja przez internet. Wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się tutaj.

Badania odbywać się będą w:

Lelowie – 12 lipca (ul. Szczekocińska 18)
Blachowni – 12-13 lipca (ul. Sienkiewicza 22)
Kłomnice – 13 lipca (ul. Strażacka 20)
Mykanów – 17 lipca (ul. Samorządowa 1)
Koniecpol – 17 lipca (ul. Armii Krajowej 2)
Mstów – 18 lipca 2018 (ul. 16 Stycznia 14)
Dąbrowa Zielona – 18 lipca (ul. Kościuszki 47)

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego warto przynieść ze sobą dokumentację medyczną z poprzednich mammografii.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter