Pod koniec stycznia na rynku w Przyrowie pojawi się mobilna pracownia mammograficzna. Mieszkające na terenie gminy panie będą mogły skorzystać z badania bezpłatnie.
W finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia mammografii można wziąć udział bez skierowania lekarskiego. Do badania uprawnione są kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia, które nie były dotychczas leczone z powodu raka piersi oraz nie miały w ciagu ostatnich dwóch lat wykonywanej mammografii w ramach realizowanego przez NFZ programu. Chyba, że są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania po upływie dwunastu miesięcy.
– Po raz pierwszy z badania mogą skorzystać panie z rocznika 1971. Zachęcamy, aby nie zwlekały z decyzją, bowiem tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. To z kolei daje szansę na to, by rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie, które daje niemal sto procentową gwarancję powrotu do zdrowia – zachęcają pracownicy firmy Lux Med, której pracownia mammograficzna zaparkuje 27 stycznia na przyrowskim rynku.
Badanie trwa zaledwie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Co ważne, jest całkowicie bezpieczne. By móc się przebadać, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Chęć uczestnictwa można zgłaszać przez stronę mammo.pl/formularz lub dzwoniąc pod numer telefonu 58 666 24 44. Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego warto przynieść ze sobą ewentualną dokumentację medyczną z poprzednich mammografii.
– Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi – tłumaczy dr Małgorzata Cymerman z Lux Med. – To obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego z użyciem minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. W jego trakcie wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju. W czasie kiedy nie są one wyczuwalne przez samą kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia – podkreśla.
Jak przekonuje Lux Med, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentek oraz personelu medycznego badania są wykonywane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności w zakresie zarówno wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej, jak i procedur dezynfekcji samej pracowni, aparatury diagnostycznej oraz obsługi pacjenta.
– W pracowni jednocześnie będą mogły przebywać tylko trzy panie, co zapewnia możliwość utrzymania niezbędnego dystansu. Przed badaniem pracownicy medyczni zmierzą temperaturę i poproszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji pacjentek będą oczywiście udostępnione środki do dezynfekcji rąk. Prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie dla podjętych środków ochrony oraz o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej lub przyłbicy, a także w czasie wyznaczonym podczas rejestracji – dodają.
Mobilna pracownia mammograficzna będzie do dyspozycji mieszkanek gminy w godz. od 8.30 do 13.00.