fbpx

Powiat częstochowski

Maseczkowe tournée władz powiatu. Po jednej sztuce dla każdego

fot. Starostwo Powiatowe w Częstochowie

29 kwietnia urzędnicy częstochowskiego starostwa przekazali pierwszą transzę środków ochrony indywidualnej dla mieszkańców powiatu. Mieszkańcy muszą się jednak spieszyć z ich wykorzystaniem. Od 15 maja noszenie maseczek na świeżym powietrzu ma już nie być obowiązkowe, ale najwyżej zostanie po jednej dla każdego na jesień.

W miniony czwartek do rąk wójtów z terenu powiatu trafiły maseczki ochronne.

– W sumie przekazano ich 100 tysięcy sztuk. Druga tura materiałów dostarczona będzie po weekendzie majowym. Łącznie powiat otrzyma 230 tysięcy maseczek – radośnie obwieścili pracownicy Starostwa Powiatowego w Częstochowie na stronie internetowej tej instytucji.

O ile obywatele przez ponad rok zmagań z kryzysem zdrowotnym zdążyli się przyzwyczaić do obrazu wyjątkowo niemrawego państwa, które samo tworzy problemy, by za chwilę z nimi bohatersko walczyć, o tyle i tak wielu może zdziwić dlaczego Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nie wpadła na to, by wcześniej posłać w teren wspomniane dary?

Zwłaszcza, iż dzień przed tym, jak powiatowy konwój z transportem maseczek dla gmin ruszył w głąb częstochowskiej prowincji, miała miejsce konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia. Podczas briefingu poinformowano o luzowaniu obostrzeń, czego symbolicznym elementem ma być zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu od… 15 maja.

To, w jak nagle trudnym położeniu znalazły się władze powiatu mogą wiedzieć jedynie pracownicy firm kurierskich, wszelkiej maści dostawcy i specjaliści od logistyki. Świadomość, by za wszelką cenę zdążyć przed zapowiadanym na połowę miesiąca początkiem końca trzeciej fali pandemii, wygoniła nawet zza biurka starostę Krzysztofa Smelę i jego zastępcę Jana Miarzyńskiego.

W bogato udokumentowanej sesji zdjęciowej, którą starostwo opublikowało w swej internetowej witrynie widać, jak Smela szarpie się z kartonami, niestrudzony dźwiga pudła, wręcza je wdzięcznym włodarzom. Jego wzrok mimochodem napotyka co jakiś czas obiektyw aparatu, który skrupulatnie rejestruje skalę poniesionego trudu i  zaangażowania.

Finalnie, udało się. Teraz rolą gminnych włodarzy będzie równie sprawne rozdystrybuowanie przywiezionych przez kierownictwo starostwa antycovid’owych podarków wśród mieszkańców. Z racji, iż powiat częstochowski zamieszkuje około 135 tysięcy osób, z zasobów pierwszej transzy uda się zabezpieczyć przed 15 maja niemalże wszystkich. Oczywiście wyłączając najmłodszych, którzy maskować się nie muszą. Prawie każdy dostanie po maseczce! Jak przyjedzie druga dostawa, to i będzie po maseczce na jesień.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter