Gminy mają obowiązek przeprowadzania kontroli szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków w tych miejscowościach, w których nie ma jeszcze sieci kanalizacyjnej. To pokłosie nowelizacji ustawy związanej z gospodarką wodno-kanalizacyjną.
Na terenie gospodarstw, które nie mają kanalizacji, mieszkańcy zmuszeni są do korzystania z szamb i co za tym idzie do ich regularnego opróżniania. Nieczystości nie można bowiem wylewać do przydrożnego rowu czy też na pole.
Z tego względu do końca sierpnia w samorządach potrwają kontrole, podczas których urzędnicy będą sprawdzać dokumenty, które potwierdzą to, że została podpisana umowa z firmą zajmującą się wywozem nieczystości. Trzeba też będzie okazać wszelkie faktury potwierdzające regularność opróżniania szamba.
Posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków powinni być przygotowani też na to, by okazać urzędnikom poświadczenie o wywozie osadów ścieków oraz dokument, który potwierdza podpisanie umowy z firmą realizującą taki wywóz. Kontrola może sprawdzić także szczelność szamba oraz jego prawidłowe ulokowanie.
Właściciele, którzy nie dopełnią obowiązków związanych z prawidłowym pozbywaniem się wspomnianych nieczystości, muszą się z kolei liczyć z tym, że będą musieli zapłacić mandat w wysokości sięgającej nawet 5 tys. zł.
