fbpx

Powiat kłobucki

Maturzyści z powiatu kłobuckiego najlepsi w województwie

fot. Shutterstock

Tegoroczni abiturienci, mieszkający na co dzień w gminach powiatu odnieśli olbrzymi sukces. Wyniki ostatnich matur jasno pokazują, że odnotowali oni najlepszy wynik w skali całego województwa śląskiego.

4 lipca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie ogłosiła wyniki niedawnego egzaminu dojrzałości. Z lektury tego dokumentu wynika, że w kłobuckim do matury przystąpiło 239 uczniów. Na tle trzydziestu sześciu powiatów w województwie zdawalność uczniów z miejscowych szkół średnich wyniosła aż 91,21 proc. To daje powiatowi kłobuckiemu pierwsze miejsce spośród wszystkich innych podobnych jednostek administracyjnych oraz miast na prawach powiatu.

Biorąc pod uwagę, iż średnia krajowa w tym roku wyniosła 80,5 proc., wynik rodzimych maturzystów jest lepszy o 10,71 punktów procentowych. Bardzo dobrze prezentują się też osiągnięte przez nich rezultaty w poszczególnych typach szkół. Licea ogólnokształcące z terenu powiatu osiągnęły noty na poziomie 92,02 proc. To prawie sześć oczek wyżej niż średnia krajowa, która wyniosła 86,40 proc. Z kolei absolwenci techników, z wynikiem zdawalności na poziomie 89,47 proc., byli lepsi o prawie dziewiętnaście punktów procentowych od średniej krajowej wynoszącej 70,5 proc.

W subregionie północnym za powiatem kłobuckim uplasował się powiat lubliniecki (86,93 proc.), miasto Częstochowa (80,1 proc.) i powiat myszkowski (68,89 proc.). Najsłabiej, wręcz na katastrofalnym poziomie, wypadła zdawalność uczniów z terenu powiat częstochowskiego. Maturzyści z tego rejonu mogą się pochwalić wynikiem sięgającym zaledwie 53,23 proc.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter