Dziesięć samorządów z powiatu częstochowskiego, w tym gmina Mstów, weszło w skład Jurajskiego Związku Powiatowo-Gminnego „Komunikacja Jurajska”. Jego wiceprezesem został wójt Tomasz Gęsiarz.
Wykluczenie komunikacyjne, które wciąż stanowi nierozwiązany problem, w szczególności dotyczy młodzieży i osób starszych. W ich przypadku mniejsza możliwość korzystania z transportu oznacza ograniczony dostęp do edukacji, kultury czy ośrodków zdrowia. Remedium na to ma stanowić Komunikacja Jurajska.
Według inicjatorów zawiązanej na początku czerwca koncepcji to ważny krok w kierunku wyrównywania szans rozwojowych obszarów wiejskich i małomiasteczkowych. Skupiające włodarzy gremium zajmie się organizacją transportu zbiorowego na terenie takich samorządów jak Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Poczesna i Przyrów.
– Walka z wykluczeniem komunikacyjnym, której podjęliśmy się w nowej formule, będzie jeszcze sprawniejsza — obiecują przedstawiciele częstochowskiego starostwa.
Urzędnicy podkreślają, iż niedawno zawiązana współpracy będzie kontynuacją działań rozpoczętych jeszcze w 2021 roku. Wówczas powiat uruchomił siedem linii autobusowych. Obecnie jest już ich szesnaście.
– Transport publiczny jest tym zadaniem, którego realizacja bez względu na delegacje ustawowe stanowi obowiązek każdego dobrego samorządu. Mówiąc o zapewnieniu dostępu do sprawnej komunikacji autobusowej, należy na bok odsunąć próby ekonomicznego uzasadnienia opłacalności bądź nie opłacalności poszczególnych tras — przekonują pracownicy Starostwa Powiatowego w Częstochowie.