fbpx

Blachownia

Mieszkańcy mają głos. Wystartowała tegoroczna edycja budżetu partycypacyjnego

fot. Shutterstock

 

Już od kilku lat mieszkańcy samorządu Blachowni mogą decydować o tym, co zostanie zrobione w ich najbliższej okolicy – sołectwach i osiedlach. A decydują bezpośrednio, najpierw zgłaszając propozycje do „Budżetu obywatelskiego”, a następnie rozstrzygając o powodzeniu inicjatyw w głosowaniu. Wnioski przyjmowane będą do 22 lipca.

Tegoroczna edycja jest już szóstą z kolei. Każdego roku do dyspozycji lokalnego społeczeństwa przekazanych zostaje 350 tys. zł. To pieniądze wydzielone z przyszłorocznego budżetu samorządu na projekty, które znajdując uznanie mieszkańców włodarze gminy zobowiązują się wykonać.

Z roku na rok do zaszczepionej przez burmistrz Sylwię Szymańska idei przekonuje się coraz więcej osób. Zgłaszane propozycje zawsze znacząco przekraczały ustaloną pulę środków. Przed rokiem do finalnego etapu głosowania przebrnęło trzydzieści jeden zadań, osiemnaście dla samego miasta i trzynaście w sołectwach.

W ustalonym podziale środków największa część przypada na samą Blachownię, niemal połowa – 173 tys. zł. Wśród sołectw 41 tys. zł pójdzie na Łojki, 30 tys. zł na Cisie, a po około 29 tys. zł na Konradów i Wyrazów. Na Starą Gorzelnię rozdysponowane zostanie prawie 25 tys. zł, a na Nową Gorzelnię – nieco ponad 22 tys. zł.

Na przestrzeni dotychczasowych pięciu odsłon wyłoniono siedemdziesiąt pięć inicjatyw, a ich realizacja kosztowała 1,75 mln zł.

Promocja

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter