fbpx

Poczesna

Mieszkańcy Nierady mogą się już przyłączać do sieci kanalizacyjnej

fot. Urząd Gminy Poczesna

Z początkiem tego roku zakończyła się realizacja jednej z największych w ostatnim czasie inwestycji na terenie gminy Poczesna – wartego prawie 10 mln zł projektu pierwszego etapu budowy sieci kanalizacyjnej w Nieradzie. Teraz ruch po stronie mieszkańców. Od początku października mogą się do niej przyłączać.

Na tak duże zadanie samorządowi kierowanemu przez wójta Krzysztofa Ujmę udało się zdobyć niemal 7,7 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Budżet gminy pokrył tylko około 2 mln zł z ogólnej puli prawie 9,7 mln zł wszystkich kosztów przedsięwzięcia.

Za te środki wybudowano ponad 4,3 kilometra kanalizacji sanitarnej, ponad 250 metrów wodociągów oraz dwie przepompownie ścieków. Pracami objęte zostały ulice Targowa i Pusta. Od początku października z oddanej infrastruktury mogą korzystać mieszkańcy. A w szczególności – przyłączyć się do sieci.

– Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podłączenie nieruchomości do kanalizacji sanitarnej jest obowiązkowe – informuje Dagmara Młyńczyk, inspektor ds. inwestycji. – Mając na uwadze poprawę jakości życia naszych mieszkańców, zadbaliśmy o zmniejszenie potencjalnych kosztów podłączenia nieruchomości do kanalizacji poprzez budowę odcinków od granicy posesji do pierwszej studzienki na posesji – wyjaśnia urzędniczka.

Aby dopełnić formalności należy w siedzibie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego, mieszczącego się przy ulicy Jaskrowskiej w Częstochowie, na specjalnym druku zgłosić zamiaru wykonania podłączenia instalacji wewnętrznej posesji do kanalizacji sanitarnej oraz złożyć wniosek o zawarcie umowy.

– Wszelkie niezbędne druki dostępne są na stronach internetowych i w siedzibie PWiK, a także w urzędzie naszej gminy – dodaje Młyńczyk. – Przyłączając się do sieci kanalizacyjnej chronimy środowisko naturalne, zmniejszamy zanieczyszczenie wód gruntowych oraz lokalnych cieków wodnych. Ograniczy to również ilość nieprzyjemnych i uciążliwych zapachów w okolicy – zachęca mieszkańców do szybkiego podjęcia inicjatywy w tej sprawie.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter