fbpx

Koniecpol

Mieszkańcy zadecydują na co pójdą pieniądze z funduszu sołeckiego

fot. Pixabay

Po wieloletniej przerwie mieszkańcy poszczególnych miejscowości będą mogli zdecydować na jakie przedsięwzięcia przeznaczą przypadające im pieniądze w ramach funduszu sołeckiego. Ten przywrócono w gminie Koniecpol podjętą w marcu uchwałą. W sołectwach ruszyły właśnie prace nad lokalnymi wnioskami, które znajdą emanację w przyszłorocznym budżecie.

Fundusz sołecki to wyodrębniona z budżetu rodzimego samorządu pula pieniędzy, która ma służyć poprawie warunków życia mieszkańców, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności wydatkowania środków ze strategią rozwoju gminy. Jego wysokość oblicza się na podstawie specjalnego, określonego w ustawie wzoru, a decydująca jest liczba mieszkańców danej jednostki, czyli sołectwa.

Środki te przeznacza się na realizację przedsięwzięć określonych w przygotowanych wcześniej wnioskach. Zatwierdzają je mieszkańcy na wiejskich zebraniach, a urząd przyjmuje do realizacji, ujmując zadania w uchwale budżetowej.

Spotkania w sołectwach gminy już ruszyły. Od połowy sierpnia burmistrz Ryszard Suliga spotka się z sołtysami i mieszkańcami, by omówić zasady prawidłowej realizacji działania.

– Mieszkańcy naszych sołectw zyskali bardzo ważny instrument wpływu na przeznaczenie części budżetowych, wspólnych pieniędzy. To kolejna oznaka, że do Koniecpola wróciła normalność, że mamy się dobrze. Wcześniejsze wyodrębnienie funduszu uniemożliwiały ramy programu naprawczego. Ale to już za nami – podkreśla włodarz gminy. – Liczę, że społeczności lokalne, poprzez takie właśnie oddolne decyzje, jeszcze mocniej zaangażują się w procesy współdecydowania o kierunkach rozwoju naszego samorządu – dodaje.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter