fbpx

Kamienica Polska

Mieszkańcy uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości

fot. Karolina Kołodziejczyk

Mszą za ojczyznę rozpoczęto tegoroczne obchody związane z 11 listopada w Osinach.

Nabożeństwo, które poprowadził ks. Jacek Kurczaba, proboszcz tamtejszej parafii, uświetnił występ miejscowej młodzieży. W jego trakcie uczniowie wykonali szereg znanych pieśni patriotycznych. Po zakończeniu eucharystii wszyscy udali się na plac szkolny, gdzie odśpiewany został hymn państwowy, a dzieci zaprezentowały okolicznościowy program artystyczny.

– W przemówieniu z 29 listopada 1918 roku Józef Piłsudski wygłosił odezwę, w której mówił o szczęściu i radości, które odczuwał witając swoich podkomendnych jako żołnierz wolnej, zjednoczonej Polski – przypomniał w swoim wystąpieniu postać marszałka radny Michał Otrębski. – Ta wolność i to zjednoczenie nie mogło się zdarzyć bez jednej bardzo ważnej rzeczy, o której Piłsudski wspominał w tym samym przemówieniu. Cnocie wspólnego działania, współżycia z całym otoczeniem – podkreślał samorządowiec.

Głos zabrała również sołtys Grażyna Ponicka, która na zakończenie spotkania wspólnie z radnym Otrębskim zasadziła Osiński Dąb Pamięci. Jak podkreślali organizatorzy uroczystości, posadzone drzewo stanowi wyraz uhonorowania żołnierzy poległych w walce o niepodległość.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter