fbpx

Kłomnice

Mieszkańcy wspierają walkę z koronawirusem

fot. Pixabay

Mieszkańcy gminy Kłomnice mobilizują się i własnymi siłami próbują zniwelować negatywne konsekwencje związane z epidemią. W szczególności w zakresie pomocy, a także zabezpieczenia lokalnych służb porządkowych i ratowniczych. Akcja koordynowana jest przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury.

– W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią wyszliśmy z inicjatywą pomocy dla naszej Stacji Ratownictwa Medycznego w Kłomnicach. Odbyliśmy rozmowy z kilkoma osobami prywatnymi jak i firmami, które zgodziły się szyć maseczki. Mamy jednak gorąca prośbę, jeżeli mieszkańcy posiadają materiały niezbędne do uszycia maseczek, jak fizelina, bawełna, agrowłóknina i gumkę lub tasiemkę, i chcieliby przekazać nam nieodpłatnie te materiały, to będziemy bardzo wdzięczni. Czekamy codziennie od godz. 8 do godz. 12 – apeluje dyrektor Katarzyna Sosnowska.

Akcja spotkała się z dużym odzewem społecznym. Powszechny brak dostępności na rynku odzieży ochronnej wyzwolił pokłady bezinteresownej pomocy dla tych, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.

– Druhowie z Nieznanic przekazali policjantom pełniącym służbę w komisariacie w Kłomnicach kilka opakowań jednorazowych rękawiczek za kwotę kilkuset złotych. Również firma Kolorowa Niteczka uszyła kilkaset maseczek dla kłomnickiego pogotowia. Z kolei strażacy z OSP Karczewice-Garnek ofiarowali Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu w Częstochowie darowiznę w wysokości 5 tys. zł. To tylko nieliczne przykłady okazanego wsparcia – informuje Adam Worwąg z urzędu gminy.

Jak wygląda sytuacja epidemiczna na terenie Kłomnic?

– Nie mamy przypadku potwierdzonego zakażenia, choć kilkanaście osób przebywa w kwarantannie – mówi Worwąg. – Nie podajemy w których miejscowościach. Tak zdecydowały władze gminy, bowiem w gminach, gdzie podano dość dokładnie wszystkie dane, zaczęła się niestety szczujnia, łącznie z atakami na miejsca pracy zarażonych osób. Chcemy tego uniknąć. Osoby przebywające w kwarantannie mają już dość stresu z samego faktu, że w niej przebywają. Zarazić można się wszędzie i każdy z nas w tej chwili może być nosicielem, a także zarażać innych. Podchodźmy do tematu odpowiedzialnie i racjonalnie – zastrzega.

Władze gminy uruchomiły ponadto specjalne konto bankowe, na które ofiarodawcy mogą wpłacać darowizny z przeznaczeniem na wsparcie akcji pomocowej.

– Odbieraliśmy wiele telefonów i sygnałów o tym, że wielu mieszkańców chciałoby wesprzeć akcję chociaż symbolicznie, finansowo. Dlatego po konsultacji z radnymi uruchomiliśmy konto, na które można przekazywać pomoc finansową na zakup środków ochrony osobistej, jak i kombinezonów epidemicznych, masek czy środków dezynfekujących dla policji oraz straży pożarnych z terenu gminy – mówi wójt Piotr Juszczyk.

Numer rachunku, na który można przekazywać środki: 85 84370002 0140 0930 0039 0176, koniecznie z dopiskiem: Darowizna na rzecz walki z epidemią.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter