fbpx

Blachownia

Mieszkańcy wybrali. Budżet obywatelski rozstrzygnięty

fot. Pixabay

Plac zabaw dla dzieci, wybieg dla czworonogów, walka z komarami czy zakup quada. To tylko niektóre ze zwycięskich zadań do przyszłorocznego blachowniańskiego budżetu obywatelskiego.

Kolejna edycja wdrożonej przez burmistrz Sylwię Szymańską idei partycypacji społeczeństwa w podejmowaniu decyzji o wydatkowaniu pieniędzy publicznych zmobilizowała prawie półtora tysiąca mieszkańców gminy. Głosując online oraz wrzucając tradycyjną kartę do urny, zdecydowali o tym, które z dwudziestu dwóch obywatelskich inicjatyw zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Ostatecznie wybranych zostało czternaście z nich – sześć dla miasta i osiem w poszczególnych sołectwach.

Najwięcej wskazań, bo sto osiemdziesiąt sześć, zyskał pomysł zakupu szafek dla dzieciaków ze Szkoły Podstawowej nr 3. Inicjatorzy przedsięwzięcia za główny cel swoich działań obrali zmniejszenie wagi tornistrów, które każdego dnia uczniowie dźwigają na swoich barkach. Zadanie będzie niosło również walor wychowawczy. Oprócz bowiem samego ulżenia uczniowskim plecom, szkoła przeprowadzi cykl pogadanek dotyczących profilaktyki wad postawy oraz sposobów dbania o kręgosłup.

Również przy szkole, ale tym razem w „jedynce”, stworzony zostanie plac zabaw dla najmłodszych wychowanków. Ma być miejscem rekreacji nie tylko w czasie nauki, ale i po szkole. Chociażby dla mieszkańców z okolicznych bloków. Placówka obecnie dysponuje tylko trawiastym boiskiem do piłki nożnej. Nowa przestrzeń świetnie uzupełni ofertę, a ponadto wpłynie dobrze na rozwój fizyczny dzieci.

Swoje miejsce w mieście dostaną także czworonogi. Pomysł „Psistanku”, czyli wydzielonego obszaru dla zwierząt jest, jak podkreślają pomysłodawcy, wyjściem naprzeciw potrzebom właścicieli zwierzaków, których jest w Blachowni niemało. 

– Powstanie miejsce, gdzie zgodnie z prawem psy mogłyby biegać i bawić się bez smyczy, a jak wiadomo wybiegane i wybawione psy są szczęśliwe, zdrowe, a w dodatku stanowią mniej potencjalnych kłopotów – argumentowali. 

Jak widać – skutecznie. „Psistanek” zlokalizowany ma zostać pomiędzy stawami, pobliskim placem zabaw dla dzieci oraz „Saharą”.

Ponadto władze miasta zadbają o budki lęgowe dla jerzyków, które będą w stanie zneutralizować w ciągu doby nawet dwadzieścia tysięcy krwiopijnych komarów, zakupią quada dla służb ratowniczych i wyposażenie kuchenne do przygotowywania potraw na imprezy organizowane przez gminę.

Jakie zadania zostaną zrealizowane w sołectwach?

W Cisiu szkoła zostanie doposażona w pralkę automatyczną, a w pracowniach odnowione zostaną podłogi. W Łojkach renowację przejdzie świetlica w podstawówce, a ponadto część środków posłuży opracowaniu projektu chodnika na ulicy Piastów i pierwszego etapu jego realizacji.

W Konradowie pieniądze pójdą na modernizację ulicy Kopalnianej. Nowa Gorzelnia zdecydowała się na przekazanie wkładu pieniężnego, mającego posłużyć na zakup nieruchomości. Plac sołecki zaoferuje docelowo kolejne możliwości rozwoju infrastruktury, miejsca aktywnej zabawy i wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W Nowej Gorzelni natomiast mieszkańcy zyskają doposażenie centrum sportowo-rekreacyjnego.

W kolejnym z sołectw – Wyrazowie – środki spożytkowane będą na dwa projekty. Chodzi o modernizację i wyposażenie domku na terenie sportowo-rekreacyjnym, w tym zakup oraz położenie kostki brukowej przy stołach biesiadnych czy oświetlenie terenu. Poprawi to funkcjonalność tej przestrzeni i jej estetykę. W drugim organizowane będą zajęcia rozwijające zainteresowania mieszkańców sołectwa oraz cykliczne spotkania integracyjne. Miejscowość przeznaczy cześć środków na kulturę, jak chociażby zakup biletów do teatru czy muzeum.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter