fbpx

Powiat częstochowski

Mieszkaniec Radostkowa w czołówce najlepszych młodych rolników z województwa

fot. materiały organizatora

Pochodzący z gminy Mykanów Krystian Dłubak, zajął drugie miejsce w 22. edycji Finału Olimpiady Młodych Producentów Rolnych.

Kilkadziesiąt osób spotkało się na początku marca w Zespole Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku, by rywalizować o tytuł najlepszego młodego rolnika w województwie śląskim. Uczestnikami olimpiady wiedzy rolniczej byli zarówno uczniowie szkół związanych z branżą, jak również młodzi producenci rolni, którzy już posiadają wykształcenie rolnicze i są właścicielami lub współwłaścicielami gospodarstw rolnych.

– To wydarzenie, które ma na celu nie tylko popularyzację osiągnięć nauki i praktyki rolniczej, ale także sprawdzać aktualną wiedzy w zakresie rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i funduszy unijnych. Olimpiada ma również za zadanie rozbudzać w uczestnikach chęć do dalszego dokształcania się oraz integrować środowisko producentów. To cykliczne przedsięwzięcie od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem tych młodych mieszkańców wsi, którzy żywo związani są z problematyką rolniczą – wyjaśnia Stanisław Gmitruk, radny sejmiku województwa śląskiego, który przyglądał się zmaganiom młodych farmerów.

Organizatorami finału wojewódzkiego był katowicki oddział Związku Młodzieży Wiejskiej oraz Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Partnerem merytorycznym wydarzenia został z kolei Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Pytania testowe opracowała kadra dydaktyczna Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Finalnie wyłoniono pięciu najlepszych gospodarzy. Pierwsze miejsce zdobył Józef Szlosarczyk z Bielska-Białej, drugie wspomniany już wcześniej Krystian Dłubak z Radostkowa, a trzecie – Weronika Misch, mieszkanka Nakła Śląskiego. Na czwartej lokacie uplasował się Paweł Kociok z Wielowsi w powiecie gliwickim, natomiast piąte zajął Mateusz Kucz z Pszczyny.

Wspomniane osoby reprezentowały województwo śląskie podczas krajowego finału, jaki w połowie marca odbył się w trakcie XXV Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach. Tym razem reprezentanci województwa śląskiego niestety nie odnieśli już tak spektakularnego sukcesu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter