fbpx

Konopiska

Mistrzostwa Europy tym razem w Konopiskach. Przyjadą zawodnicy z 21 państw

fot. Pixabay

Od 9 do 15 sierpnia nad zalewem Pająk rozgrywane będą Mistrzostwa Europy Modeli Pływających – Poland 2019. Jego organizatorzy przekonują, że to nie tylko wielkie święto modelarstwa wodnego, ale i doskonała okazja do promocji gminy.

Współpraca Związku Sportowego Modelarstwa Wodnego w Polsce z Konopiskami ma już bogatą tradycję. W minionych latach Związek wielokrotnie współdziałał z gminą przy organizacji finałów Mistrzostw Polski. Tym razem Światowa Federacja Modelarstwa Wodnego IMBRA, która swą siedzibę ma w Wielkiej Brytanii, powierzyła polskiemu partnerowi organizację imprezy o europejskim zasięgu.

– Piękny zbiornik wodny Pająk idealnie nadaje się do uprawiania naszej dyscypliny sportu. Także dotychczasowa współpraca z samorządem Konopisk sprawiła, że nie zastanawialiśmy się długo nad tym czy zwrócić się do władz gminy z propozycją wspólnego zorganizowania Mistrzostw Europy – podkreśla Zbigniew Skrzypiec, zastępca prezesa Związku Sportowego Modelarstwa Wodnego w Polsce.

Jak informuje, swój udział zgłosiło już blisko dwustu zawodników z dwudziestu jeden państw.

– Oprócz naszych rodaków do Konopisk przyjadą reprezentanci Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Estonii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rosji, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch – wymienia wiceprezes Skrzypiec.

Mistrzostwa rozegrane zostaną w osiemnastu klasach wyścigowych z podziałem na juniorów i seniorów oraz w zależności od pojemności silników modeli, których łącznie ma być ponad trzysta.

Impreza startuje 5 sierpnia. Zawodnicy będą się mogli rejestrować przez dwa pierwsze dni. Ze względu na specyfikę urządzeń pływających wydarzenie podzielone zostanie na dwie części.

– 7 sierpnia zaczną się pierwsze wyścigi eliminacyjne w klasie bardzo szybkich modeli, które rozwijają prędkość powyżej 100 km/h. Będą ścigać się po trasie owalu. Te konkurencje potrwają do 9 sierpnia. Następnego dnia odbędą się wyścigi finałowe zakończone wręczeniem medali – wyjaśnia Zbigniew Skrzypiec.

11 sierpnia natomiast przewidziane jest oficjalne otwarcie mistrzostw, które odbędzie się na okolicznym stadionie. W programie przewidziano między innymi przemarsz reprezentacji narodowych. Swoją obecność zapowiedzieli przedstawiciele Światowej Federacji Modelarstwa IMBRA oraz władze województwa, powiatu i gminy.

– Dzień później ponownie wracamy do ścigania. Tym razem będą rozgrywane eliminacje w klasie wyścigów zespołowych złożonych z dwunastu modeli ścigających się jednocześnie po trasie w kształcie litery M. To wszystko potrwa do 15 sierpnia, do dnia wyścigów finałowych, po których wręczone zostaną medale oraz nastąpi oficjalne zamknięcie Mistrzostw Europy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter