fbpx

Ekologia w powiecie

Mobilne biuro programu „Czyste Powietrze” będzie jeździć również we wrześniu

fot. WFOŚiGW w Katowicach

Z początkiem wakacji dwa Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Katowic i Krakowa zainicjowały mobilne biura programu „Czyste Powietrze”. Przez dwa miesiące pracownicy docierali z ofertą, wsparciem i pomocą przy wypełnianiu dokumentów niezbędnych do ubiegania się o pomoc finansową z priorytetowego obecnie w skali kraju działania do mieszkańców śląskich i małopolskich gmin. Ze względu na ogromne zainteresowanie, zarząd katowickiego Funduszu zdecydował o przedłużeniu projektu jeszcze o miesiąc, do końca września.

Posumowaniem prowadzonej przez ostatnie dwa miesiące akcji jest ponad dwieście wniosków, które za pośrednictwem mobilnego biura złożyli starający się o wsparcie beneficjenci programu. W tym czasie, przemierzając niemal pięć tysięcy kilometrów, bus odwiedził pięćdziesiąt osiem gmin, a podczas dyżurów eksperci udzielili ponad dwa tysiące konsultacji. 

– Mimo, że w pierwotnej wersji działalność mobilnego biura planowana była na dwa wakacyjne miesiące, postanowiliśmy nie zwalniać jeszcze tempa i zdecydowaliśmy o przedłużeniu wyjazdów o miesiąc, do końca września. Zainteresowanie jest bowiem ogromne, a nie wszystkie gminy zdążyliśmy odwiedzić – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Jak podkreśla biuro prasowe Funduszu, spotkania odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Tak, by były bezpieczne dla mieszkańców. 

– Eksperci katowickiego Funduszu doradzają mieszkańcom w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, wymiany tzw. kopciuchów, pomagali w wypełnianiu wniosków, które można było złożyć na miejscu. Tylko w dniu inauguracji w Myślenicach udzielili czterdziestu porad. Pierwszą gminą otwierającą podróże po województwie śląskim była Pszczyna, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast. W czasie wyjazdów najwięcej konsultacji udzielonych zostało w Tarnowskich Górach, w Radlinie i Zabrzu. Natomiast najwięcej wniosków złożono podczas wizyty w Rybniku – podsumowuje Mirosław Cichy z biura prasowego.

Od początku funkcjonowania programu Czyste Powietrze złożonych zostało łącznie blisko dwadzieścia tysięcy wniosków o dofinansowanie na wymianę kopciuchów i termomodernizację. Od połowy maja nabór wniosków odbywa się na nowych zasadach. Maksymalna kwota dofinansowania, w przypadku wymiany starego pieca, termomodernizacji i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej wynosi 30 tys. zł.

Aktualny harmonogram wrześniowych wyjazdów można znaleźć tutaj.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter