Osoby zamierzające w najbliższym czasie zrealizować inwestycję kwalifikującą się do dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”, będą mogły w sierpniu skorzystać z porad ekspertów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wraz ze swym mobilnym biurem gościć będą oni na terenie trzech gmin.
Z początkiem wakacji wojewódzkie instytucje z Katowic i Krakowa uruchomiły mobilne biura programu „Czyste Powietrze”. Przez dwa miesiące przemierzą ponad cztery tysiące kilometrów, by dotrzeć z ofertą, wsparciem i pomocą przy wypełnianiu dokumentów niezbędnych do ubiegania się o pomoc finansową z priorytetowego obecnie w skali kraju działania, mającego w istotny sposób podnieść efektywność ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Pomimo, iż od kilku tygodni mocno uproszczono wszelkie procedury, uruchomiono możliwość składania wniosków przez portal beneficjenta, a w kilkudziesięciu gminach na obszarze województwa działają również terenowe oddziały i punkty informacyjne, to spotkania na żywo z osobami doradzającymi w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych są kolejnym krokiem w celu poprawy jakości powietrza nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach.
– Chcemy dotrzeć do jak największej liczby gmin i do jak najszerszej grupy mieszkańców. Jeśli ten pilotażowy wakacyjny projekt się sprawdzi, to rozważymy wprowadzenie wyjazdów mobilnego biura programu „Czyste Powietrze” na stałe. Dostajemy bowiem sygnały, że jest bardzo wiele osób, zainteresowanych wymianą starych kotłów i termomodernizacją swojego domu, które chętnie skorzystałyby z dofinansowania na ten cel, ale przyjazd do siedziby Funduszu w Katowicach lub naszych biur w Bielsku-Białej i Częstochowie, to dla nich często zbyt duże obciążenie – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
W lipcu mobilne biuro gościło w gminie Olsztyn. W sierpniu z kolei zawita do Dąbrowy Zielonej, Przyrowa i Lelowa. W Przyrowie pojawi się 6 sierpnia, gdzie specjaliści dyżurować będą na Rynku w godzinach od 9 do 13. Stąd przemieści się do Dąbrowy Zielonej, a dyżur rozpocznie się o godzinie 13.30 i potrwa do 17. Do Lelowa przyjedzie z kolei 25 sierpnia przed godziną 9.
Eksperci pracujący w mobilnych biurach zapraszają na spotkania, prelekcje, odpowiedzi na pytania dotyczące termomodernizacji czy też wymiany tzw. kopciuchów oraz kompleksową pomoc w wypełnianiu wniosków. Wszystkie te działania podejmowane będą oczywiście z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa związanych z trwającą epidemią.
Ci, którzy chcieliby skorzystać z oferty i na ręce pracowników katowickiego WFOŚiGW złożyć wniosek muszą pamiętać o kilku wymaganiach. Niezbędna jest obecność wszystkich współwłaścicieli nieruchomości objętej dofinansowaniem, jak również współmałżonka wnioskodawcy, jeśli wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim i ustawowej wspólności majątkowej. Ponadto trzeba zadbać o dostarczenie numeru księgi wieczystej nieruchomości, numeru działki – zgodnie z danymi ewidencji gruntów i budynków. Konieczne będą ponadto dokumenty potwierdzające dochód uzyskany w poprzednim roku, numer rachunku bankowego, a także podanie powierzchni użytkowej budynku oraz rok jego oddania do użytkowania.
Wizyty mobilnego biura w miejscowościach województwa można na bieżąco sprawdzać pod tym linkiem.