Ekologia w powiecie

Modernizują oczyszczalnię ścieków. Ma być gotowa w połowie przyszłego roku

fot. Urząd Gminy Opatów

Samorząd Opatowa realizuje obecnie jedną z ważniejszych na terenie gminy inwestycji ekologicznych. Chodzi o rozbudowę komunalnej oczyszczalni ścieków, co w przyszłości da możliwości rozbudowy sieci kanalizacji dla kolejnych miejscowości.

Umowa z wykonawcą została podpisana już w połowie maja tego roku. Prace, które są dość mocno zaawansowane prowadzi spółka Newater z Wrocławia.

– To zadanie inwestycyjne jest bardzo ważne dla prowadzenia racjonalnej gospodarki ściekowej w gminie, gdyż zwiększona przepustowość czyszczalnie zapewni odbiór ścieków od mieszkańców Nabokowa, Zwierzyńca Pierwszego i Wilkowiecka – podkreślają miejscowi urzędnicy.

Dotychczasowa instalacja zostanie rozbudowana o nowy blok technologiczny. Reaktor biologiczny z osadnikiem wtórnym i zbiornikiem osadu będzie miał przepustowość 250 m³ na dobę. Pozwoli to dwukrotnie zwiększyć możliwości oczyszczalni.

– Obecnie trwają prace przy budowie żelbetowej konstrukcji bloku technologicznego, najważniejszego elementu zadania. Po realizacji łączna przepustowość zwiększy się do 500 m³ na dobę, a wskaźnik oznaczający przeliczeniową liczbę mieszkańców wzrośnie z obecnych 2000 do 4000 – zaznaczają władze Opatowa.

Inwestycja kosztować będzie 3,55 mln zł. Lokalny budżet nie musi jednak samodzielnie dźwigać tej inwestycji. Kilka miesięcy temu udało się bowiem zdobyć na ten cel prawie 2,3 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter