Właściciele budynków jednorodzinnych, którzy zdecydują się na kompostowanie bioodpadów we własnym zakresie, otrzymają ulgę w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Jakie warunki należy spełnić, by takową ulgę uzyskać? Przede wszystkim założyć kompostownik. W kolejnym kroku konieczne będzie zgłoszenie tego faktu w urzędzie gminy. Trzeba też dokonać korekty deklaracji, w której każdy pragnący skorzystać z ulgi zobowiąże się do indywidualnego kompostowania bioodpadów. Będzie to możliwe zaraz po nowym roku.
Można do tego celu użyć gotowych, kupnych kompostowników lub wykonać takowy własnoręcznie. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to konieczność zapewnienia dostępu powietrza do kompostowanej masy i usytuowanie ich w taki sposób, by nie powodowały uciążliwości dla sąsiednich nieruchomości.
– Przede wszystkim należy zachować odległość piętnastu metrów od ujęć wodnych, trzydziestu od okien i drzwi zewnętrznych innych domostw, siedem i pół metra od granicy sąsiedniej działki i dziesięć metrów od ulicy. Ponadto kompostownik zakładamy przy dodatnich temperaturach. Miejsce przeznaczone na jego lokalizację powinno być osłonięte od wiatru, zacienione oraz nieco wzniesione. Tak, aby deszcz nie zalewał powstającego kompostu – tłumaczą pracownicy urzędu gminy.
Do kompostownika trafiać mogą liście, trawa, siano, skorupki jaj, obierki warzyw i owoców – za wyjątkiem cytrusów – a także fragmenty tektury. Na przykład z wytłoczek po jajkach. Nie należy z kolei do nich wrzucać mięsa, ryb, gotowanej żywności, popiołu węglowego czy zwierzęcych odchodów.
– Co miesiąc należy przemieszać jego zawartość w celu dostarczenia powietrza oraz dotarcia mikroorganizmów do wszystkich warstw kompostu – dodają urzędnicy.
Kompostowanie odpadów niesie za sobą szereg korzyści, a pozyskany kompost pomaga w poprawie struktury gleby i ją wzbogaca, korzystnie wpływa na utrzymanie odpowiedniej wilgotności oraz delikatnie hamuje wzrost chwastów. Ponadto stanowi bogactwo różnorodnych składników odżywczych, stymuluje glebę do wytwarzania pożytecznych bakterii i grzybów rozkładających materię organiczną oraz zmniejsza zapotrzebowanie na nawozy chemiczne.
Przydomowe kompostowniki będą podlegały kontroli. Mieszkańcom, którzy zdeklarują kompostowanie bioodpadów i korzystanie z obniżonej opłaty, a którzy uniemożliwią kontrolę, na minimum pół roku zostanie cofnięty upust. Osoby korzystające z ulgi za kompostowanie nie mogą wystawiać bioodpadów w workach przed posesję oraz oddawać ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.