fbpx

W POWIATACH

Można się starać o dotacje na nawadnianie gospodarstw

fot. Pixabay

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. Z początkiem marca ruszy nabór wniosków, który potrwa do połowy kwietnia.

O pomoc mogą występować rolnicy posiadający gospodarstwo o powierzchni od jednego do trzystu hektarów, wykażą przychód co najmniej na poziomie 5 tys. zł i są obecni w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Co istotne, przyznanie wspomnianej pomocy nie będzie uzależnione od wielkości ekonomicznej gospodarstwa.

– Nie trzeba też będzie wykazywać wzrostu wartości dodanej brutto – informuje Katarzyna Kapica z częstochowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym od 2 marca będzie można składać wnioski.

Wsparciem z ARiMR mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji. Chodzi o te ulepszające już istniejące instalacje nawadniające, powiększające obszar nawadniania, a także te, które jednocześnie powiększają obszar nawadniania oraz ulepszają już funkcjonujące instalacje.

– Pomoc finansowa na jedno gospodarstwo rolne wynosi maksymalnie 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega połowa kosztów poniesionych na realizację inwestycji lub 60 proc. w przypadku młodego rolnika – podkreśla Kapica.

Co mogą sfinansować z tego programu rolnicy? Choćby budowę studni i zbiorników. Pieniądze mogą przeznaczyć również na zakup maszyn oraz urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter