fbpx

Powiat częstochowski

Można zarobić pieniądze. Urzędy gmin poszukują rachmistrzów

fot. Pixabay

Chętni do pracy w roli rachmistrza terenowego przy nadchodzącym spisie rolnym, mają czas do 8 lipca na wysłanie zgłoszenia. Sam spis wystartuje 1 września i potrwa do końca listopada.

Powszechny Spis Rolny ma za zadanie pozyskać dane umożliwiające analizę zmian, jakie zaszły w polskim rolnictwie przed oraz po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej. Posłuży także do porównania ich z danymi gospodarstw w innych państwach członkowskich.

– Istotne znaczenia będzie miało również rozeznanie sytuacji społeczno-demograficznej i ekonomicznej rolników oraz o prowadzonej produkcji rolnej – tłumaczą urzędnicy.

W celu jego przeprowadzenia urzędy gmin poszukują rachmistrzów. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc podjąć się tego zajęcia? Przede wszystkim kandydat powinien być pełnoletni, posiadać co najmniej średnie wykształcenie oraz posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie. Nie może być również skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Każda zakwalifikowana osoba będzie musiała także odbyć szkolenie, które zakończone zostanie egzaminem testowym.

Zgłoszenia chętnych muszą zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej. Należy do niego dołączyć oświadczenie o spełnianiu wymogu niekaralności, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

O uzyskaniu statusu rachmistrza zadecyduje liczba punktów zdobytych przez kandydata oraz kolejność zgłoszeń podczas naboru. Po podpisaniu umowy z Urzędem Statystycznym rachmistrz otrzyma identyfikator oraz urządzenie mobilne, na którym będzie rejestrował dane zebrane od respondentów.

Każdorazowo za przeprowadzenie bezpośredniego wywiadu w gospodarstwie rolnym otrzyma 37 zł. Jeśli będzie przeprowadzał wywiady telefonicznie, to stawka w tym przypadku wynosić będzie 20 zł za każdy z nich. Z kolei jeśli rachmistrz będzie pełnił dyżury przy udzielaniu informacji, w trybie infolinii spisowej, i umawiał bezpośrednie wywiady z użytkownikami gospodarstw rolnych, to wówczas może liczyć na 12 zł za godzinę pracy. Wszystkie podane kwoty uwzględniają podatek.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter