fbpx

Mstów

Mstów rozwija komunikację gminną. Będą trzy nowe linie autobusowe

fot. Pixabay

Po ubiegłorocznym sukcesie i przywróceniu bezpośrednich połączeń autobusowych pomiędzy gminą i Częstochową, władze Mstowa zdecydowały się na kolejny ruch. Chcą usprawnić komunikację publiczną na terenie samorządu i rozwiązać problem wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców.

Od września ubiegłego roku możliwość korzystania ze stabilnego połączenia z miastem zyskała niemal połowa mieszkańców gminy Mstów. To efekt podpisania przez wójta Tomasza Gęsiarza porozumienia z władzami Częstochowy i przedłużenia o dziesięć kilometrów trasy linii numer 30. Obsługuje ona komunikację od centrum Częstochowy, poprzez Jaskrów, Wancerzów i Mstów do pętli koło przedszkola w Siedlcu.

Wkrótce na trasy wyjadą pojazdy, które poruszać się będą na tworzonych trzech liniach wewnętrznych. W rozwoju połączeń na terenie gminy pomogą pieniądze, które samorząd pozyskał z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Dofinansowanie jest niebagatelne, bo na ten rok sięga niemal 733 tys. zł.

Stosowna umowa pomiędzy reprezentującym Skarb Państwa wojewodą śląskim a gminą, jako organizatorem przewozów, została już podpisana. Dopłata do 1 wozokilometra wyniesie w tym przypadku trzy złote.

– Mamy już podjęte niezbędne uchwały i opracowany schemat trzech linii komunikacyjnych. Tak naprawdę został nam jeszcze tylko wybór wykonawcy i możemy ruszać – mówi wójt Tomasz Gęsiarz.

Pierwsza ze wspomnianych przez włodarza linii obejmie Kobyłczyce, Małusy Wielkie, Małusy Małe, Brzyszów, Srocko, Gąszczyk, Siedlec i Mstów. Druga połączy Kuchary, Kłobukowice, Rajsko, Wancerzów oraz Mstów. Kolejna natomiast – Pniaki Mokrzeskie, Jaźwiny, Kuśmierki, Mokrzesz, Krasice, Zawadę, Mstów. Rozkłady jazdy będą dopasowane do istniejących linii o numerach 26 i 30 częstochowskiego MPK, by można było swobodnie przesiadać się i korzystać z transportu miasta.

– Częstotliwość kursów będzie uzależniona od zainteresowania przejazdami ze strony mieszkańców i optymalnie dopasowana. Tak, aby nie wozić „powietrza”. Szacujemy, że na każdej linii będzie od dziesięciu do dwunastu par połączeń. To powinno kompleksowo zabezpieczyć potrzeby mobilności mieszkańców – obiecuje włodarz.

Źródło: Urząd Gminy Mstów

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter