fbpx

Mstów

Na Jurze, na terenie kilku gmin, powstaje geopark

fot. Urząd Gminy Mstów

Na terenie gminy Mstów oraz kilku okolicznych samorządów zamontowane zostały tablice prezentujące mapę obszaru Geoparku Północnej Jury. Jedna zlokalizowana została na terenach rekreacyjnych w pobliżu „Skały Miłości”, z kolei druga w sąsiedztwie ulicy Curie-Skłodowskiej w Mstowie, nieopodal Góry Stróżnica.

Projekt, który ma zadanie upowszechniać wiedzę o geologii, górnictwie i ochronie georóżnorodności, finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Geopark obejmuje obszar o szczególnych walorach geologicznych, biologicznych, historycznych oraz archeologicznych. Oprócz Mstowa tablice pojawiły się także na terenach należących do innych gmin – Częstochowy, Janowa, Niegowej, Olsztyna, Przyrowa, Poraja i Żarek.

Pomysłodawcą i realizatorem wspomnianego projektu oraz towarzyszących mu opracowań i elementów jego infrastruktury jest zespół pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Autorami wszystkich tablic są Monika Krzeczyńska z Muzeum Geologicznego oraz Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB.

– Urok Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie podlega dyskusji. Doceniają go zarówno turyści, spacerowicze, sportowcy, jak i jej mieszkańcy. Wysokie ostańce skalne bielejące na szczytach wapiennych wzniesień, nieraz zwieńczone ruinami zamków, innym razem ukryte wśród gęstych, buczynowych lasów – to typowy krajobraz regionu – podkreślają pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego.

Jak przekonują, krajobrazy Jury determinuje budowa geologiczna zapisana niczym w kamiennej księdze w ścianach nieczynnych kamieniołomów, wyrobisk i odsłonięć. Nie łatwo jest jednak ją czytać. Skąd się wzięły białe skały? Jak powstawały podziemne korytarze jaskiń? Dlaczego woda wypływająca ze źródła gdzieniegdzie znika w ponorach? To właśnie na te pytania między innymi znaleźć można odpowiedź w Geoparku Północnej Jury.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter