Na terenie gminy Mstów oraz kilku okolicznych samorządów zamontowane zostały tablice prezentujące mapę obszaru Geoparku Północnej Jury. Jedna zlokalizowana została na terenach rekreacyjnych w pobliżu „Skały Miłości”, z kolei druga w sąsiedztwie ulicy Curie-Skłodowskiej w Mstowie, nieopodal Góry Stróżnica.
Projekt, który ma zadanie upowszechniać wiedzę o geologii, górnictwie i ochronie georóżnorodności, finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Geopark obejmuje obszar o szczególnych walorach geologicznych, biologicznych, historycznych oraz archeologicznych. Oprócz Mstowa tablice pojawiły się także na terenach należących do innych gmin – Częstochowy, Janowa, Niegowej, Olsztyna, Przyrowa, Poraja i Żarek.
Pomysłodawcą i realizatorem wspomnianego projektu oraz towarzyszących mu opracowań i elementów jego infrastruktury jest zespół pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Autorami wszystkich tablic są Monika Krzeczyńska z Muzeum Geologicznego oraz Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB.
– Urok Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie podlega dyskusji. Doceniają go zarówno turyści, spacerowicze, sportowcy, jak i jej mieszkańcy. Wysokie ostańce skalne bielejące na szczytach wapiennych wzniesień, nieraz zwieńczone ruinami zamków, innym razem ukryte wśród gęstych, buczynowych lasów – to typowy krajobraz regionu – podkreślają pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego.
Jak przekonują, krajobrazy Jury determinuje budowa geologiczna zapisana niczym w kamiennej księdze w ścianach nieczynnych kamieniołomów, wyrobisk i odsłonięć. Nie łatwo jest jednak ją czytać. Skąd się wzięły białe skały? Jak powstawały podziemne korytarze jaskiń? Dlaczego woda wypływająca ze źródła gdzieniegdzie znika w ponorach? To właśnie na te pytania między innymi znaleźć można odpowiedź w Geoparku Północnej Jury.