fbpx

Konopiska

Na murach szkoły w Hutkach pojawiła się tablica poświęcona Leonowi Kołodziejczykowi

fot. Urząd Gminy Konopiska

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Mikołaja Kopernika w Hutkach odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pierwszemu szefowi placówki. Tablicę ufundował Edward Bałdyga, przewodniczący rady gminy i jednocześnie absolwent wspomnianej szkoły.

Leon Kołodziejczyk kierował szkołą w Hutkach od 1926 do 1939 roku. W pierwszych dniach wojennej zawieruchy nie wrócił do pracy. Wstąpił do wojska i niedługo po tym zginął w walkach pod Lelowem. Dosłużył się rangi porucznika.

Podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy obecne były jego córki – Teresa Kołodziejczyk i Alicja Kołodziejczyk. Pojawili się również przedstawiciele parlamentarzystów, kuratorium oświaty, władz gminy, samorządowcy różnych szczebli oraz lokalna społeczność.

Całość wydarzenia rozpoczęło nabożeństwo, które poprowadził ks. Sebastian Ciastek, proboszcz parafii w sąsiednich Rększowicach. Po mszy głos zabrał fundator tablicy Edward Bałdyga, który przedstawił zebranym genezę pomysłu upamiętnienia Leona Kołodziejczyka.

– Przewodniczący rady gminy podkreślił rolę i wkład porucznika w rozwój edukacji i kultury w naszej miejscowości, zwrócił też uwagę na bohaterską śmierć bohatera uroczystości w czasie drugiej wojny światowej – informuje Agnieszka Jakubowska, pedagog z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Hutkach.

Głos zabrała także jedna z córek Leona Kołodziejczyka, Alicja. Nie tylko wspominała losy swojego ojca oraz ich wspólne chwile z czasów jej dzieciństwa, ale też przekazała dyrektor placówki Tamarze Gwóźdź dokument z listopada 1938 roku.

– Opisywał on przygotowania społeczności szkolnej i mieszkańców wsi Hutki do dwudziestej rocznicy Święta Niepodległości – dodaje Jakubowską.

Na zakończenie spotkania miejscowi uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który przedstawiał życie Leona Kołodziejczyka, jego edukację w Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Częstochowie oraz czas, kiedy został pierwszym kierownikiem Szkoły Powszechnej w Hutkach. NIe zabrakło też akcentu dotyczącego jego tragicznej śmierci w pierwszych dniach września 1939 roku.

– Organizacja i przygotowanie tego ważnego wydarzenia, jakim było poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci porucznika Leona Kołodziejczyka zintegrowało całą społeczność wsi Hutki – przekonuje Agnieszka Jakubowska. – Wiele osób w bardzo różny sposób przyczyniło się do uświetnienia tego dnia i nie sposób wymienić wszystkich z imienia i nazwiska, ale do wszystkich kierujemy serdeczne podziękowania, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że takie wydarzenia mają olbrzymie znaczenie dla życia i historii każdej miejscowości. Odkrywanie i przypominanie historii wzbogaca życie społeczne, a młode pokolenie uczy szacunku dla życia i dzieła minionych pokoleń – podkreśla nauczycielka.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter