fbpx

Konopiska

Na starcie nowej kadencji Konopiska pozyskały 1,9 miliona środków zewnętrznych

fot. Urząd Gminy Konopiska

17 listopada rozpoczęła się oficjalnie nowa kadencja Rady Gminy Konopiska. Zaprzysiężono radnych oraz wójta Jerzego Żurka. Ciało uchwałodawcze wybrało również ze swego grona członków prezydium. Przewodniczącym został Edward Bałdyga, a funkcję jego zastępców piastować będą Jadwiga Majdzik oraz Barbara Jabłońska.

– Chciałbym serdecznie podziękować radnym za okazane mi zaufanie. Myślę, że przez minione cztery lata dobrze wywiązywałem się z powierzonych obowiązków. W tej kadencji zamierzam równie mocno pracować. Zawsze podkreślam, że zgodą da się wypracować dobre dla wszystkich mieszkańców rozwiązania – mówi Edward Bałdyga. – Ze swojej strony deklaruję otwartość na inicjatywy i współpracę nie tylko w gremium rady oraz władzami gminy, ale także wsparcie dla organizacji społecznych i stowarzyszeń. Liczę, że będzie to bardzo owocne pięć lat w rozwoju naszego samorządu. Zapowiada się obiecująco, gdyż już w tej chwili gmina pozyskała niemal 2 mln zł wsparcia zewnętrznego – dodaje.

Wspomniane przez przewodniczącego dofinansowania to efekt pozytywnej weryfikacji złożonych przez wójta Jerzego Żurka wniosków na trzy zadania. Dwa dotyczą przedsięwzięć drogowych, a kolejne to dotacja mająca zwiększyć dostęp do wychowania przedszkolnego na terenie gminy.

– Przełom kadencji rzeczywiście przyniósł nam wiele dobrych wiadomości. Z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskaliśmy niemal pół miliona złotych na modernizację drogi gminnej biegnącej przy cmentarzu w Konopiskach. Kolejne 920 tys. zł stanowi dofinansowanie od wojewody śląskiego na przebudowę ulicy Zielonej w Aleksandrii Pierwszej. To duże zadanie. Będzie ono kosztować ponad 1,8 mln zł – informuje włodarz. – Ponadto otrzymaliśmy informację, że złożona przez nas aplikacja w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego także została wybrana do dofinansowania. Unia wspomoże rozwój wychowania przedszkolnego kwotą niemal 480 tys. zł. My dołożymy nieco ponad 80 tys. zł – cieszy się Żurek.

Jak informują urzędnicy, istotą projektu mającego być realizowanym do końca sierpnia 2020 roku przez przedszkole w Konopiskach jest zwiększenie ilości miejsc w placówce oraz poprawa jakości wychowania najmłodszych mieszkańców gminy. Zostaną zakupione niezbędne pomoce dydaktyczne, a dzieciaki będą mogły korzystać z dodatkowych, specjalistycznych zajęć. Dofinansowanie pozwoli również znacząco wydłużyć sam czas pracy jednostki.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter