fbpx

Kłomnice

Na tegoroczne zadania pozyskali ponad 14 milionów złotych

fot. Pixabay

Kiedy przed niemal przed czterema laty mieszkańcy powierzyli Piotrowi Juszczykowi stery kłomnickiego samorządu, zastał w spadku po poprzedniku ponad 22,2 mln zobowiązań. Na koniec minionego roku zmalało ono do kwoty 19,5 mln zł. W ostatnich dwóch latach samorząd nie wsparł się ani złotówką pieniędzy pochodzących z kredytów czy pożyczek. Co istotne, zrealizowano w tym czasie szereg ważnych dla wspólnoty gminnej inwestycji.

Zgodnie z zapisami tegorocznego budżetu gminy, radni przeznaczyli na inwestycje niemal 17 mln zł. Lwią część z tej puli pochłonie kolejny etap budowy kanalizacji sanitarnej w Rzerzęczycach. Przeznaczone na ten cel zostanie 11,7 mln zł. Gmina partycypować będzie tylko w 40 proc. tej puli, bowiem większość pieniędzy pochodzić będzie z pozyskanych funduszy unijnych.

Kolejnymi z istotnych zadań jest przebudowa budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach czy renowacja placu w centralnej części tej miejscowości. W Witkowicach modernizacja obejmie ujęcie wody, a w Rzekach Wielkich na potrzeby centrum usług społecznościowych, zrewitalizowany będzie jeden z tamtejszych budynków. Gmina zainwestuje także w oświetlenie uliczne, a mieszkańcy, którzy zamierzają wymienić piece centralnego ogrzewania na nowoczesne ekologiczne urządzenia, mogą oczekiwać dopłaty do tych przedsięwzięć. Wszystko w ramach programu ograniczenia niskiej emisji na terenie gminy. W budżecie zabezpieczono na ten cel ponad pół miliona złotych.

Na niemal każde z tych zadań udało się pozyskać środki zewnętrzne. Łącznie ponad 11,5 mln zł. Ale to nie wszystkie środki zewnętrzne, które zasilą budżet samorządu. Na projekt reintegracji społeczno-zawodowej realizowanego w Centrum Integracji Społecznej w Kłomnicach pozyskano 1,3 mln zł. Kolejne 1,3 mln zł zasilą pulę programów edukacyjnych, koordynowanych przez urząd oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter