fbpx

Poczesna

Na zwalczanie koronawirusa wydali już ponad 120 tysięcy złotych

fot. Pixabay

Urzędnicy z Poczesnej podsumowali wydatki samorządowe na działania związane ze stanem epidemii. Na koniec kwietnia z budżetu gminy wydatkowano blisko 90 tys. zł, a kolejne ponad 30 tys. zł na zakupy interwencyjne przeznaczył Gminny Zespół Opieki Zdrowotnej.

Pieniądze poszły w głównej mierze na podstawową odzież ochronną i środki biobójcze. Wyposażone w nie zostali nie tylko pracownicy podległych samorządowi jednostek, głównie miejscowych przychodni lekarskich, ale również strażacy, ratownicy pogotowia, policjanci oraz Monar. Sporą ich część ofiarowano także mieszkańcom.

– Do końca kwietnia zostało zakupionych 13,4 tys. maseczek ochronnych, 300 litrów płynów do dezynfekcji, prawie 11,5 tys. sztuk par rękawiczek ochronnych czy 700 fartuchów włókienniczych – wylicza Aneta Nawrot z biura prasowego urzędu gminy. – Bezpośrednio do mieszkańców trafiło około 6,5 tys. maseczek, które były i są nadal dystrybuowane przez radnych oraz sołtysów. Wsparliśmy ponadto częstochowski szpital wojewódzki, gdzie przekazane zostały zakupione przez gminę rękawiczki oraz 200 fartuchów – dodaje.

Pośród dokonanych zakupów znalazł się również i specjalistyczny sprzęt zabezpieczający. To w głównej mierze gogle ochronne, które trafiły do ochotniczych straży pożarnych i pracowników urzędu, jak również kombinezony, ubrania Tychem i maski z filtrem ffp2. Doposażono nimi instytucje będące na pierwszej linii pomocy chorym i potrzebującym.

Urząd dysponuje już ponadto środkami dezynfekcyjnymi, przekazanymi przez wojewodę śląskiego, które dedykowane są gminnym żłobkom i przedszkolom. Placówki oświatowe także otrzymały maseczki ochronne.

– W sytuacji, w której się wszyscy znajdujemy, w sytuacji pandemii, czujemy potrzebę, aby w miarę możliwości, udzielać również pomocy instytucjom których, jako gmina, nie mamy bezpośredniego obowiązku wspierać – zaznacza wójt Krzysztof Ujma.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter