Urzędnicy z Poczesnej podsumowali wydatki samorządowe na działania związane ze stanem epidemii. Na koniec kwietnia z budżetu gminy wydatkowano blisko 90 tys. zł, a kolejne ponad 30 tys. zł na zakupy interwencyjne przeznaczył Gminny Zespół Opieki Zdrowotnej.
Pieniądze poszły w głównej mierze na podstawową odzież ochronną i środki biobójcze. Wyposażone w nie zostali nie tylko pracownicy podległych samorządowi jednostek, głównie miejscowych przychodni lekarskich, ale również strażacy, ratownicy pogotowia, policjanci oraz Monar. Sporą ich część ofiarowano także mieszkańcom.
– Do końca kwietnia zostało zakupionych 13,4 tys. maseczek ochronnych, 300 litrów płynów do dezynfekcji, prawie 11,5 tys. sztuk par rękawiczek ochronnych czy 700 fartuchów włókienniczych – wylicza Aneta Nawrot z biura prasowego urzędu gminy. – Bezpośrednio do mieszkańców trafiło około 6,5 tys. maseczek, które były i są nadal dystrybuowane przez radnych oraz sołtysów. Wsparliśmy ponadto częstochowski szpital wojewódzki, gdzie przekazane zostały zakupione przez gminę rękawiczki oraz 200 fartuchów – dodaje.
Pośród dokonanych zakupów znalazł się również i specjalistyczny sprzęt zabezpieczający. To w głównej mierze gogle ochronne, które trafiły do ochotniczych straży pożarnych i pracowników urzędu, jak również kombinezony, ubrania Tychem i maski z filtrem ffp2. Doposażono nimi instytucje będące na pierwszej linii pomocy chorym i potrzebującym.
Urząd dysponuje już ponadto środkami dezynfekcyjnymi, przekazanymi przez wojewodę śląskiego, które dedykowane są gminnym żłobkom i przedszkolom. Placówki oświatowe także otrzymały maseczki ochronne.
– W sytuacji, w której się wszyscy znajdujemy, w sytuacji pandemii, czujemy potrzebę, aby w miarę możliwości, udzielać również pomocy instytucjom których, jako gmina, nie mamy bezpośredniego obowiązku wspierać – zaznacza wójt Krzysztof Ujma.