fbpx

Koniecpol

Nadleśnictwo Koniecpol oszacowało straty i wydało zakaz wchodzenia do lasu na obszarze klęskowym

fot. Nadleśnictwo Koniecpol

Wichura zniszczyła doszczętnie ponad sto pięćdziesiąt hektarów lasów na obszarze zarządzanym przez Nadleśnictwo Koniecpol. Straty są jednak dużo większe, bo ubiegłotygodniowa nawałnica dotknęła obszar ponad trzystu hektarów.

Tragiczna w skutkach burza, która późnym popołudniem przetoczyła się przez północno-wschodnie rejony województwa, poczyniła ogromne szkody na obszarze kilku samorządów. Najbardziej ucierpiały miejscowości w gminie Koniecpol, gdzie huraganowy wiatr uszkodził ponad sto pięćdziesiąt budynków oraz w gminie Lelów.

Szacowanie strat i usuwanie skutków żywiołu cały czas trwa. Pracują nad tym specjalnie powołane komisje. Kataklizm nie oszczędził niestety także pobliskich lasów. W Nadleśnictwie Koniecpol zniszczeniu uległ drzewostan na obszarze ponad trzystu hektarów, z czego na połowie tego areału doszczętnie.

– Gwałtowny front atmosferyczny, któremu towarzyszyły bardzo silne porywy wiatru, wyrządził szkody na niespotykaną dotychczas skalę. Leśnicy oszacowali masę drewna do uprzątnięcia na około 52 tys. m³, co w normalnych warunkach stanowi 65 proc. wielkości rocznego pozyskania drewna dla jednostki – podsumowuje instytucja.

Najbardziej ucierpiało Leśnictwo Mełchów. W związku z tą sytuacją wydano zakaz wstępu do lasu. Nadleśnictwo apeluje, żeby do momentu zniesienia zakazu zrezygnować z wszelkich wycieczek w ten właśnie rejon.

– Nadleśniczy wprowadził zakaz wstępu do lasu na terenie Leśnictwa Mełchów. Działanie to jest podyktowane przede wszystkim bezpieczeństwem osób przebywających na terenie klęskowym. Obecnie występuje tam duża ilość złomów i wywrotów zagrażających zdrowiu i życiu osób, a osłabiony drzewostan ocalały po huraganie stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi – podkreślają leśnicy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter