fbpx

Ekologia w powiecie

Nagrodzili najbardziej ekologiczne gospodarstwa w powiecie częstochowskim

fot. Pixabay

Już od kilku lat częstochowskie starostwo nagradza rolników z terenu powiatu za wdrożone działania sprzyjające środowisku naturalnemu. Okazją do tego jest konkurs „Ekologiczna zagroda”, który ma wyłonić najbardziej ekologiczne gospodarstwo roku. Inicjatywę tę wpiera również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Celem szeroko promowanej inicjatywy jest przede wszystkim zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu, kształtowanie proekologicznych postaw i promowanie bioróżnorodności. Organizatorzy chcą w ten sposób propagować przede wszystkim produkcję dobrej i zdrowej żywności, upowszechniać lokalną politykę ekologiczną i przyjazne środowisku praktyki, których stosowanie ma zapewniać zrównoważony rozwój w obszarze produkcji rolnej.

– Ważna jest nie tylko sama estetyka zagród. Pod uwagę brane były również takie elementy, jak gospodarowanie odpadami, w tym usuwanie azbestu, gospodarowanie wodą, ograniczanie niskiej emisji, termomodernizacja budynków, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, utrzymywanie przydomowych warzywników, jagodników, pasiek, sadów i innych form wytwarzania żywności na samozaopatrzenie własnej rodziny, szczególnie metodami rolnictwa ekologicznego – podkreślają.

Podobnie jak w latach ubiegłych plebiscyt miał dwa etapy. Pierwszy rozgrywany był na szczeblu gmin, gdzie komisje powołane przez poszczególnych włodarzy oceniły i wybrały rolniczych laureatów z ich terenu. Na ten krok zdecydowało się jednak w tym roku tylko pięć samorządów. Pozostałe zgłosiły już na szczebel powiatowy po jednym wyróżniającym się gospodarstwie.

Zwycięzca „Ekologicznej Zagrody” może liczyć nagrodę rzeczową o wartości do 5 tys. zł, a gospodarstwa z niższych stopni podium – odpowiednio do 3 i 2 tys. zł. Wyróżnienia w konkursie to gratyfikacje o wartości około 600 zł. I dla pozostałych uczestników konkursu przewidziane są drobne nagrody rzeczowe.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło tradycyjnie na dorocznym święcie plonów powiatu częstochowskiego. W tym roku dożynki odbyły się 29 sierpnia w Kłomnicach. 

– Każda zgłoszona zagroda została poddana ocenie w czasie wizytacji zagród przez komisję konkursową. Nie przyznano pierwszej nagrody, przyznano za to dwie równorzędne drugie nagrody, trzy trzecie nagrody oraz sześć wyróżnień. Dzięki przyznaniu dofinansowania puli nagród przez WFOŚiGW w Katowicach zakupiono atrakcyjne nagrody – informują przedstawiciele starostwa.

Za najbardziej ekologiczne gospodarstwa uznane zostały zatem zagrody Alicji i Michała Kwapisz z Borowna oraz Alicji Niemczyk z Adamowa. Równorzędne trzecie miejsca przypadły dla Eweliny Kędzior z Żurawia, Piotra Służałka z Mstowa oraz Marcina Mermera z Turowa.

Wyróżnienia powędrowały do Agaty i Arkadiusz Chrzan z Załęża, Katarzyny i Pawła Zymek z Podlesia, Beaty i Andrzej Grzelka ze Skrajniwy, Grażyny Wąsikiewicz z Teklinowa, Joanny Kubara z Kamienicy Polskiej oraz Ryszard Czaji z Aleksandrii II. Za udział doceniono natomiast Justynę Ślosarczyk z Rudnika Małego, Marię Kisiel ze Słowika, Małgorzatę i Andrzej Wypchlak z Blachowni, Przemysława Krzyszczyka z Rędzin oraz Janusza Lamcha ze Staropola.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter