fbpx

W POWIATACH

Najlepsi polscy lekkoatleci nagrodzeni podczas uroczystej gali na Stadionie Śląskim

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Najbardziej prestiżowe wyróżnienia polskiej lekkiej atletyki trafiły w ręce najlepszych sportowców podczas gali Orlen Złote Kolce Śląskie 2024, która odbyła się na Stadionie Śląskim, obecnie dumnie noszącym miano Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. W tegorocznej edycji, tytuły przyznano Natalii Bukowieckiej, wybitnej biegaczce, oraz Wojciechowi Nowickiemu, mistrzowi Europy w rzucie młotem. Gala była wyjątkowa również ze względu na uhonorowanie Województwa Śląskiego, które wyróżniono tytułem Promotora Lekkoatletyki i doceniono za organizację Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej, wybranego Wydarzeniem Roku 2024.

Wyróżnienia wieczoru przyznano Natalii Bukowieckiej, brązowej medalistce igrzysk olimpijskich w Paryżu w biegu na czterysta metrów oraz młociarzowi Wojciechowi Nowickiemu, który w tym roku wywalczył mistrzostwo Europy.

– To był dla mnie niesamowity rok, a te nagrody są jego ukoronowaniem. Serdecznie dziękuję trenerowi Markowi Rożejowi, który od lat mnie wspiera – powiedziała biegaczka podczas ceremonii.

Dla Wojciecha Nowickiego, tegoroczny triumf jest piątym w karierze, co czyni go jednym z najbardziej utytułowanych laureatów Złotych Kolców.

– Najważniejsze, że kibice są z nami również w trudniejszych momentach. Przede mną kolejne wyzwania, a myślami jestem już przy starcie na igrzyskach w Los Angeles – podkreślił mistrz z Rzymu, reprezentujący, podobnie jak Natalia Bukowiecka, klub Podlasie Białystok.

Nagrodę dla trenera roku po raz kolejny otrzymał Marek Rożej, którego praca z Natalią Bukowiecką przyniosła Polsce te wielkie międzynarodowe sukcesy.

– Osiem lat temu Natalia powierzyła mi swoją przyszłość sportową, wierzę, że nie zawiodłem jej, a przed nami jeszcze wiele wspólnych wyzwań – dodał.

Tytuł Odkrycia Roku przypadł młodemu wieloboiście Hubertowi Trościance, który w tym roku zdobył wicemistrzostwo świata juniorów i ustanowił rekord Polski do lat dwudziestu w dziesięcioboju. Trościanka to nadzieja polskiej lekkoatletyki.

Specjalne wyróżnienie przyznano również paralekkoatletce Barbarze Bieganowskiej-Zając, która zdobyła złoty medal na dystansie tysiąc pięćset metrów podczas tegorocznych igrzysk paralimpijskich w Paryżu. Złote Kolce otrzymała jako wyraz uznania dla jej wieloletnich osiągnięć, które rozpoczęły się ponad dwie dekady temu w Sydney.

Uroczysta gala na Stadionie Śląskim była także okazją do podziękowania sportowcom kończącym kariery. Symboliczne patery otrzymali między innymi Rafał Augustyn, Angelika Cichocka, Małgorzata Hołub-Kowalik, Anna Kiełbasińska, Jakub Krzewina, Joanna Linkiewicz, Przemysław Słowikowski, Henryk Szost, Robert Urbanek oraz Paweł Wojciechowski. To oni przez lata dostarczali kibicom niezapomnianych emocji na stadionach całego świata.

Gala Orlen Złote Kolce Śląskie to coroczne święto polskiej lekkiej atletyki, organizowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i „Przegląd Sportowy”. Nagroda, ustanowiona w 1970 roku, przyznawana jest w uznaniu za wybitne osiągnięcia sportowe. Partnerem głównym gali było Województwo Śląskie, a sponsorem tytularnym – Grupa Orlen.

Władze województwa reprezentowali podczas uroczystości Joanna Bojczuk, członkini zarządu, oraz radni Aleksandra Targosz-Bernaciak i Marek Bieniek.

– To wielki zaszczyt gościć tak znakomitą galę. Naszym celem jest uczynienie ze Stadionu Śląskiego prawdziwego domu dla Królowej Sportu – mówiła Joanna Bojczuk, podkreślając zaangażowanie samorządu w rozwój polskiej lekkoatletyki.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter