fbpx

Konopiska

Najpierw poczytali, później zatańczyli

fot. Urząd Gminy Konopiska

10 września w Gminnej Hali Sportowej w Konopiskach odbyła się lokalna odsłona najnowszej edycji Narodowego Czytania, a następnie koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Organizatorem wspomnianych przedsięwzięć było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach oraz tutejsza biblioteka. Pierwsze z nich, to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Podczas tegorocznej, jedenastej już edycji, odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza. W tym roku przypada dwusetna rocznicę ich pierwszej publikacji. Nad tym przełomowym zbiorem poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm, wspólnie pochylili się uczniowie szkół z terenu gminy, grono pedagogiczne oraz miejscowy proboszcz.

Po tym, w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater im. Krzysztofa Pośpiecha, rozpoczął się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny z programem pod tytułem „A to Polska właśnie”. Projekt ten ma za zadanie ukazywać piękno kultury narodowej na tle bogactwa regionalnej spuścizny. Widowisko stanowią ludowe pieśni i tańce charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, wzbogacone o choreografię tańców narodowych.

– Dynamika koncertu i barwne kostiumy sceniczne tworzą widowisko, które przenosi widza w świat malowniczej kultury ludowej i niezapomnianych wrażeń. Wszystko to, co działo się na scenie złożyło się na taneczną podróż po najpiękniejszych zakątkach wielu regionów kraju – relacjonuje Ewa Stefanowska-Lasoń z urzędu gminy.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter