fbpx

Kłomnice

Narodowe Czytanie w Kłomnicach. Tym razem pochylono się nad balladami Mickiewicza

fot. Urząd Gminy Kłomnice

W pierwszą sobotę września pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach i Biblioteki Publicznej w Kłomnicach zaprosili mieszkańców do udziału w Narodowym Czytaniu. To coroczne święto polskiej literatury, które od 2012 roku odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej.

Narodowe Czytanie organizowane jest nie tylko w Polsce, ale również w setkach miejsc na całym świecie, gdzie obecna jest Polonia. W tym roku zostało zgłoszonych ponad cztery i pół tysiąca wydarzeń związanych ze wspólnym czytaniem „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. To właśnie ten swoisty manifest polskiego romantyzmu, w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji, królował podczas tegorocznej edycji akcji.

– Z Kancelarii Prezydenta RP otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć do złożenia pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach lektury – relacjonuje Michał Łągiewka z urzędu gminy.

Mieszkańcy, wybrane „Ballady i romanse” czytali na scenie plenerowej kłomnickiego „Pasternika”. Zebranym twórczość Adama Mickiewicza przybliżyła najpierw Anna Pietras, nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach. Oprócz pedagogów utwory wieszcza prezentowali miejscowi seniorzy, samorządowcy i urzędnicy.

– Wszystkim miłośnikom literatury polskiej serdecznie dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu. W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – dodaje Michał Łągiewka.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter