fbpx

Koniecpol

Narodowe Czytanie z Emilią Krakowską. Dom Kultury zaprasza

fot. Wikipedia

W pierwszą sobotę września odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. To ogólnopolska akcja, którą już od dziesięciu lat co roku inicjuje Kancelaria Prezydenta RP. Swój udział w projekcie ma także i gmina Koniecpol.

W tym roku lekturą jubileuszowego Narodowego Czytania jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Utwór z 1906 roku jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. 

– To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

W tym roku Koniecpol gościł będzie przy tej okazji wyjątkową postać – Emilię Krakowską. To znana polska aktorka filmowa, estradowa i teatralna. Wszystkich mieszkańców gminy, którzy chcieliby wziąć udział w planowanym wydarzeniu, miejscowy Dom Kultury zaprasza serdecznie 4 września na godz. 16 do Centrum Społeczno-Kulturalnego w Koniecpolu.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter