fbpx

Blachownia

Nasiliły się kradzieże rowerów. Chcąc zapobiec ich utracie warto je odpowiednio zabezpieczyć

fot. Fotolia

Sezon rowerowy w pełni, ale wraz z częstszym korzystaniem z jednośladów wzrasta liczba kradzieży tych pojazdów. Niezabezpieczone rowery giną z różnych miejsc.

– Tylko w ciągu kilku ostatnich dni na terenie podległym naszej komendzie skradziono aż sześć rowerów – alarmują funkcjonariusze policji.

Jak informują mundurowi, według statystyk do kradzieży dwukołowców dochodzi zazwyczaj przypadkiem. Złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia jednośladu bez żadnych zabezpieczeń i nadzoru. Jak w takim razie ustrzec się przed kradzieżą roweru i utrudnić działanie przestępcom?

Przede wszystkim warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, gdyż nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież. Zostawiając rower nawet na chwilę lepiej przypiąć go do nieruchomej części otoczenia.

– Warto pamiętać, że linka powinna trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło, które łatwo zdjąć – podpowiadają policjanci. Pamiętajmy też, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia niż jedno. Im więcej czasu zajmie złodziejowi pokonanie naszych zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracimy swój rower – dodają.

Policja apeluje również o to, by odpowiednio zadbać też o jak najlepsze zabezpieczenie piwnicy, w której trzymamy rower.

– Złodzieja goni czas, a zatem dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał. Zwracajmy uwagę na to, kto wchodzi do klatki schodowej. Często zdarza się, że mieszkańcy wpuszczają do bloku osoby już po usłyszenia dzwonka domofonu nie sprawdzając, kto chce wejść na klatkę. W ten sposób do bloku mogą dostać się różni ludzie, wśród których może być złodziej – ostrzegają stróże prawa.

Gdy mimo wszystko dojdzie do kradzieży, to koniecznie należy zadzwonić na policję podając miejsce rabunku i wygląd roweru, w tym numery identyfikacyjne oraz jego charakterystyczne cechy.

– Należy też później przyjść do najbliższej jednostki policji i o ile to możliwe, zabrać ze sobą dowód zakupu roweru lub kartę gwarancyjną z numerami ramy. Warto też obserwować aukcje internetowe, na których może być wystawiony do sprzedaży skradziony rower. Najlepiej od razu, nim dojdzie do potencjalnej kradzieży sfotografować swój rower, co może ułatwić jego późniejsze odnalezienie – doradza policja.

Newsletter

Koronagorączka w Mykanowie. Wójt apeluje o zaprzestanie hejtu wobec chorych i ich rodzin

Mykanów

Maskpol na krawędzi bankructwa? W sprawie spółki interweniuje były wicepremier i minister obrony

Panki

Będą kosić i stawiać snopki. Starostwo szykuje na sobotę festiwal

Mykanów

Pobiegną w szczytnym celu. Mieszkańcy Garnka chcą pomóc 13-latce wygrać ze śmiertelną chorobą

Kłomnice

Newsletter